Eklektus různobarvý

Eclectus roratus

Výskyt: Austrálie, Nová Guinea, východní Indonésie
Velikost: 35 centimetrů (i s ocasem)
Hmotnost: 250 – 340 g
Kroužek: 11 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 28 dní, mláďata vylétají po 7-8 týdnech
Potrava: směs pro střední a velké papoušky + ovoce a zelenina
Cena: 10 000 Kč za mladého ptáka
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Luboš Tomiška     103690 zobrazení     1 komentář

Výskyt

Přirozený výskyt zasahuje na území Austrálie, Nové Guiney a ostrovů východní Indonésie.

Popis

Eklektus různobarvý je pestře zbarvený papoušek, kterého charakterizuje jeho lesklé a uhlazené opeření. Měří 35cm i s ocasem, který má obdélníkovitý tvar. Je známý také svým výrazným sexuálním dimorfismem. Samec je zelený, pouze ramena jsou tyrkysová a má také červené „kalhotky". Zobák přechází od žluté po červenou. Duhovka je tmavě oranžová. Opeření samičky je převážně vínově červené v kombinaci s modrým břichem a límcem okolo krku. Duhovka je žlutá. Mladí ptáci mají obecně matnější zbarvení.

Péče

V přírodě se eklektus různobarvý živí oříšky, ovocem, různými bobulemi, pupeny, květy a nektarem. Pokud chceme udržovat našeho opeřence v dobré kondici, tak by měl mít ve své voliéře každý den k dispozici dostatek ovoce a zeleniny (rajčata, jablka, papriky, okurky, banány, švestky, broskve, atd. ne AVOKÁDO!!! je pro ptáky jedovaté) dále potom samozřejmě standardní směs pro velké papoušky + vodu. Jeho zažívací trakt totiž potřebuje k trávení dostatek vláknin a vitamínu A. Při selhání trávicích orgánů a enzymů se začne projevovat nemoc moučnivka, kterou provází apatičnost ptáka a celková disfunkce zažívacího systému, proto doporučuji dostatek dužnaté stravy. Eklektus miluje koupání a právě proto by jsme mu měli vodu pravidelně vyměňovat.

Chovatelské zařízení

Pokud chceme tohoto opeřence chovat jako domácího mazlíčka v kleci, tak bychom mu měli nabídnout minimálně jednou denně prolet po místnosti. Klec by měla mít rozměry aspoň 1x 0,8 x 1m (dxšxv). Při venkovním chovu ve voliéře bychom neměli zapomenout na původní výskyt tohoto papouška, z čehož vyplývá, že je nutné přes zimu ubikaci temperovat na minimálních 15°C. Jinak venkovní chov s sebou přináší mnoho výhod a proto doporučuji!!

Povaha

Jelikož se eklektus nachází na relativně vysoké inteligenční úrovni než ostatní australští papoušci, tak bychom měli klást velký důraz na „zaměstnání" papouška a to z důvodu celkového fyzického i duševního vývoje ptáka. Nedostatky se projevují duševními chorobami, které mají za následek např. škubání peří. Do voliéry mu proto umístíme velké množství hraček, větví, provazů, atd...

Chov

Pokud se budeme pokoušet o odchov, tak musíme ptákům nabídnout voliéru o minimální délce 4m. Budku umístíme do vnitřní ubikace. Při hladkém průběhu následuje po toku samce páření. Po zhruba týdnu až 14 dnech naklade samička zpravidla 2 vejce. Inkubační doba trvá 28dní. Mláďata opouštějí budku ve věku 11-12 týdnů. Po tuto dobu má na starosti výživu mláďat samička. Po vylétnutí mláďat z hnízda přebírá její úlohu sameček. Eklektové jsou při hnízdě velmi citlivý na klid, proto doporučuji první odchov nekroužkovat a kontroly hnízda provádět minimálně.

Závěr

Eklektus různobarvý je poměrně klidný, temperamentní pták, který snadno přilne k ošetřovateli, musíme mít ovšem neustále na paměti, že se jedná o vysoce sensibilní stvoření, které na všechny okolní negativní faktory okamžitě reaguje, reakce je většinou provázena duševní nebo fyzickou chorobou. Proto zdůrazňuji, že při koupi tohoto papouška musíte zvážit všechna rizika a přesvědčit se, že svému opeřenci poskytnete vše co potřebuje.

Doplnění článku

Po domluvě s kolegou z redakce, Ondřejem Hálou, jsem se rozhodl pro doplnění pár důležitými informacemi, v článku jsem zapomněl zmínit, že v době námluv je samice eklekta hodně agresivní a proto bychom měli ptákům nabídnout prostornou voliéru, která by měla mít hodně míst, kde se může samec schovat. Pokud umístíme pár eklektů do malé ubikace, tak se nám může stát, že samice svého partnera vážně poraní nebo dokonce usmrtí.

Eklektus různobarvýNázvy ve světě

Latinsky: Eclectus roratus, Anglicky: Eclectus Parrot, Dánsky: Ædelpapegøje, Finsky: avoparikaija, Francouzsky: Grand Éclectus, Holandsky: Edelpapegaai, Italsky: Ecletto, Japonsky: oohanainko, Japonsky 2: オオハナインコ, Norsky: Edelpapegøye, Polsky: barwnica, Rusky: Благородный зелёно-красный попугай, Slovensky: ladniak krátkochvostý, Čínsky: 红胁绿鹦鹉, Španělsky: Loro Ecléctico, Švédsky: Ädelpapegoja

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

18.05.2021, 20:02
ekretus,ruzno,barevný
jest,to,ptaček,který
spiva,pěkně,podoben,jest,papoušku