Tesařík zavalitý

Ergates faber

Výskyt: Evropa, severní Afrika
Délka těla: 23 mm
Počet vajíček: 300 ks
Délka vývoje: 2-3 roky
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5673 zobrazení     0 komentářů

Tesařík zavalitý je největším evropským tesaříkem. Pouze největší exempláře, až kolem 60 milimetrů velké, však patří mezi obry, ale u tohoto druhu se vyskytují i jedinci velcí pouze kolem 23 milimetrů. Sameček má tykadla delší než samotné tělo, samička naopak kratší a tak je od sebe snadno rozeznáte.

S tímto tesaříkem se nejčastěji setkáte ve starých borových lesích, řidčeji pak i ve smrkových lesích. Dospělí brouci se vyskytují od začátku července do půli srpna a žijí jen kolem tří týdnů. Po setmění klade samice až přes 300 vajíček, ale jednotlivě, obvykle na trouchnivějící dřevo, především na pařezy. Někdy však i na telegrafní tyče, jindy na sloupky plotů i na trámy, kde je dřevo trochu vlhčí. Larvy, dorůstající až 6,5 centimetrů délky, se nejlépe vyvíjejí ve starých pařezech borovic. Žijí podle podmínek až několik roků, než se zakuklí.

V České republice je tesařík zavalitý zákonem chráněný (v kategorii silně ohrožené druhy) a v Červené knize je uveden jako ohrožený druh. Mimo Českou republiku a sousední Slovensko se tento tesařík nachází i v mnoha státech jižní, jihovýchodní, střední a částečně i západní a severní Evropy a v severní Africe. Vyvíjí se v odumřelém dřevě, nelze ho považovat za škůdce. Vhodné biotopy se starými kmeny rychle mizí a na mnoha původních lokalitách se již nevyskytuje.

Tesařík zavalitýNázvy ve světě

Francouzsky: Ergate forgeron, Německy: Mulmbock, Slovensky: Fuzáč zavalitý

Foto: http://ichn.iec.cat

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.