Tesařík obrovský

Cerambyx cerdo

Výskyt: Evropa, severní Afrika
Délka těla: 24-53 mm
Počet vajíček: 2-3 ks
Inkubace: 2 týdny
Délka vývoje: 3-5 let
Potrava: Ztrouchnivělé a odumřelé dřevo
velikost písma:  A A A
11.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8713 zobrazení     5 komentářů

Tento tesařík dosahuje délky 24 až 53 milimetrů a patří mezi naše nejpěknější brouky. Tesařík obrovský se vyznačuje mohutnými tykadly.

Dnes je tesařík obrovský velmi vzácný, v dřívějších dobách však působil na mnohých místech škody, hlavně na dubech. Samička klade vajíčka obvykle po dvou až třech kusech do trhlin starých stromů, nejčastěji dubů, vzácněji také jírovců, habrů, buků a jasanů. Za dva týdny se vylíhnou larvy kolem 3 milimetrů dlouhé a začnou hlodat v kůře. Do konce roku dorostou délky 2 centimetrů a přezimují. Zjara znovu „ožijí“ a do poloviny roku pokračují v ožírání kůry stromů. Poté přejdou na běl a lýko a tím způsobují výrony na stromech. Výron je patrný na kmenu tmavým zabarvením. Pak larvy zase přezimují. V půli třetího roku jsou až 9 centimetrů dlouhé a zavrtávají se 15 až 50 cm hluboko do dřeva. Zde si vytvoří komůrku, v které se zakuklí. Po 5 až 6 týdnech se vylíhnou brouci, ale ven ještě nevylézají a na místě přezimují. Teprve následujícího roku opustí komůrky, to bývá v červnu a červenci. V pokácených stromech však může být vývoj larvy až pětiletý.

Při opakovaném napadení stromů může i velký strom odumřít a navíc je dřevo, protkané velkými chodbami larev, znehodnocené. Rojení brouků probíhá po setmění, obvykle přímo v noci.

Tesařík obrovskýNázvy ve světě

Anglicky: Great Capricorn Beetle, Francouzsky: Capricorne héros, Chorvatsky: Velika hrastova strizibuba, Italsky: Cerambice della quercia, Maďarsky: Nagy hőscincér, Německy: Großer Eichenbock, Rumunsky: Croitorul mare al stejarului, Slovensky: Fuzáč velký, Švédsky: Ekbock

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.08.2019, 10:50
Dobrý den, našel jsem malého Tesaříka obrovského.Byl v mořské vodě má asi něco z křídlem protože mu trčí jedna část z krovek,nefunguji mu obě zadní nohy. Dal jsem mu napít(pije občas) a také staré dřevo(nejí).prosil bych o radu protože nevím co mám dal dělat. Předem děkuji za všechny rady :-)
27.07.2019, 20:38
Máme ho na zahradě a pije s nama víno..
27.07.2019, 20:38
Máme ho na zahradě a pije s nama víno..
28.01.2018, 20:09
Prodám 2 ks brouků tesaříka obrovského. ivoosss@seznam.cz
08.07.2016, 11:04
Děkuji za tento komentář, který nám moc pomohl :-)
Zachránili jsme totiž letos na dovolené v Chorvatsku
Tesaříka obrovského z bazénu a už se zbrchává a dokonce už pije vodu z mušle :-)