Tesařík pižmový

Aromia moschata

Výskyt: Evropa, mírný pás Asie
Délka těla: 13-35 mm
Vývoj larev: 2-3 roky
Potrava: Pyl, šťávy stromů
velikost písma:  A A A
03.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5331 zobrazení     0 komentářů

Tesařík pižmový se u nás vyskytuje hlavně při březích řek na vrbách. Tohoto 13 až 35 milimetrů velkého tesaříka najdete v nejteplejších měsících v roce, a to od měsíce června do měsíce srpna. Mezi předohrudí a středohrudí mají stridulační lišty, jejichž třením o sebe vzniká slyšitelný vrzavý zvuk.

Tesařík pižmový sedá na větvičkách vrb, ale také často na květech bylin. Na vrbové větvičce se v zeleni téměř „ztrácí“ svým kovově zeleným zbarvením. Spíše ucítíte typickou pronikavou pižmovou vůni jeho sekretu (odsud pochází jeho druhové jméno pižmový).

Larvy tohoto brouka z čeledi tesaříkovitých se vyvíjejí hlavně ve starých vrbách, ale někdy také v topolech nebo olších. Tesařík pižmový, i když jeho larvy mohou způsobit občas menší škody, si zaslouží naprosté ochrany. Brouci se rojí od června do srpna.

Tento tesařík patří mezi nejkrásněji zbarvené druhy brouků. Říká se, že je to šlechta mezi našimi brouky. V České republice je tento druh přísně chráněn. Je rozšířen v Evropě a v mírném pásmu Asie. Vyskytuje se roztroušeně od nížin do nižších horských poloh; na místě, kde najde vhodný živný strom, se však můžeme setkat i s více jedinci najednou. V Evropě se vyskytuje i za polárním kruhem.

Tesařík pižmovýNázvy ve světě

Anglicky: Musk Beetle, Dánsky: Moskusbuk, Francouzsky: Capricorne musqué, Chorvatsky: Moškatna strizibuba, Italsky: Aromia muschiata, Německy: Moschusbock, Rumunsky: Croitorul mosc, Slovensky: Fuzáč pižmový, Švédsky: Myskbock

Foto: http://www.zin.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.