Smrtník obecný

Blaps mortisaga

Délka těla: 22-28 mm
Potrava: Všežravci
velikost písma:  A A A
13.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9034 zobrazení     0 komentářů

Smrtník obecný žije často ve chlívech a sklepích, zvláště se vyskytuje tento druh na venkově. V dospělosti dosahuje tento druh velikosti mezi 22 až 28 milimetrů (největší potemník v ČR). Vyskytuje se především v noci.

Přes den se skrývá pod podlahou nebo v tmavých sklepích, kde žijí také jeho larvy. Brouci se vyskytují od dubna až do podzimu.

Je naprosto neškodný. Pověrčiví lidé dříve věřili, že když se v noci objeví v místnosti, věští smrt, a podle toho byl také tento brouk pojmenován.

Všežraví, živí se tlejícími živočišnými nebo rostlinnými látkami, larvy některých druhů i kořínky rostlin.

Smrtník obecný náleží do čeledi potemníkovití (Tenebriodinae). Tato početná čeleď zahrnuje kolem 17000 druhů po celém světě. V České republice se jich z tohoto množství vyskytuje kolem 70. Smrtník obecný je z této čeledi největším zástupcem na našem území. Potemníci jsou tvarově velmi rozmanití, nejčastěji s válcovitým nebo oválným tělem. Některé druhy připomínají svým vzhledem střevlíky nebo mrchožrouty. Povrch těla může být hladký, lesklý, matný anebo strukturovaný. Barevně jsou si naopak velmi podobní, obvykle nenápadní, šedí, černí nebo hnědí, výjimečně s barevnou kresbou nebo s bílými krovkami.

Foto: http://www.lebensraum-burg.de/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.