Potemník moučný
Tenebrio molitor
Potemník moučný
Tenebrio molitor
Potemník moučný je velmi hojným druhem. Je to v dospělosti 14 až 17 milimetrů dlouhý brouk. U tohoto brouka převládá hnědočerné zbarvení.
Žije často v domácnostech, ve skladech, v odpadcích, kurnících a holubnících. Jeho larvy, známé pod jménem „moučný červ“, se živí různými odpadky živočišnými i rostlinnými, ale i zásobami šrotu apod.
Potemník moučný je jeden z důležitých škůdců mlýnů, především moučných výrobků a mouky. Škodí dále na otrubách, rýži, kroupách, chlebu, obili, sušeném masu, krevních a masových moučkách, pokrutinách, bílkovinných krmivech a šrotech, žije i na mrtvolkách hmyzu. Dospělec žije pouze 3 měsíce.
Samička klade zhruba 320 vajíček, snáší je až 60 dnů. Po 18 dnech se líhne larva, která má vyvinuté končetiny a je pohyblivá. Larválnímu stadiu tohoto brouka se říká moučný červ (larva je dlouhá 13 – 18 milimetrů). Mouční červi jsou používáni jako zdroj potravy pro plazy a ptáky chované v zajetí. Rádi je využívají rovněž rybáři jako nástrahu. Často jsou také poskytováni divokým ptákům během hnízdění, kdy ptáci vychovávají své mladé a vezmou za vděk potravou dodávanou v krmítku. Mouční červi mají vysoký obsah proteinů, který z nich dělá obzvláště vítaný zdroj potravy. Jsou též používáni jako rybářská návnada.
Názvy ve světě
Potemník moučný
Anglicky: Yellow Mealworm, Francouzsky: Ténébrion meunier, Chorvatsky: Veliki brašnar, Italsky: Tenebrionide mugnaio, Maďarsky: Házi lisztbogár, Německy: Mehlkäfer, Slovensky: Múčiar obyčajný
Mohlo by vás také zajímat
Foto: http://www.protectahome.co.uk