Lýkohub smrkový

Dendroctonus micans

Výskyt: Evropa
Délka těla: 6-9 mm
Potrava: Škodí ve dřevě
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2855 zobrazení     0 komentářů

Lýkohub smrkový obývá smrkové lesy. Je 6 až 9 milimetrů velký. Tělo je široce válcovité, smolně černé, lesklé a na povrchu pokryto jemnými zlatavými chloupky. Štít je vpředu zaškrceně zúžený, o málo širší než delší, nepříliš hustě tečkovaný. Krovky jsou jemně v rýhách tečkované, mezirýží jsou široká, jemně hrbolkovaná. Tvarem těla se podobá lýkohubům rodu Tomicus.

V našich podmínkách mají nejčastěji jednu generaci do roka. Nálet na nové stromy probíhá obvykle v květnu a červnu, případně na podzim (při nepříznivých podmínkách v létě). Brouci se nejčastěji páří v místě svého vývoje. Oplodněná samice napadá nové stromy nebo nenapadené části hostitelského stromu, kde hlodá 5–15 cm dlouhé a 5 mm široké matečné chodby, které probíhají příčně, šikmo i podélně. Místa závrtů jsou charakteristická nálevkovitým výronem pryskyřice smíšené s drtinkami. Vajíčka jsou kladena ve velkém množství (kolem 150 ks) v hromádkách na spodní stranu matečné chodby. Larvy vyžírají ve dřevě společnou chodbičku. Brouci se líhnou koncem července.

Osídluje mechanicky poškozené stromy (rány na kořenových nábězích nebo kmeni) nebo stromy poškozené hnilobou, při přemnožení se může šířit i na zdravé stromy. Nejčastěji nalétává na paty kmenů dospělých smrků, lze ho nalézt až do úrovně prvních větví. Na našem území dosud nebylo pozorováno významnější poškození porostů, větší poškození jsou však z Evropy známa (nejblíže v Německu a Polsku).

Lýkohub smrkovýNázvy ve světě

Chorvatsky: Veliki smrekov likotoč, Německy: Riesenbastkäfer, Slovensky: Lykokaz smrekový

Foto: http://www.fugleognatur.dk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.