Kovařík šedý

Agrypnus murinus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 11-17 mm
Délka vývoje: 3-5 let
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5055 zobrazení     0 komentářů

Kovařík šedý patří dlouhá léta k našim hojnějším broukům. Najdete ho ve volné přírodě od brzského jara do podzimu. Kovařík šedý se vyskytuje jak v nížinách, tak i v horských oblastech na polích i loukách, na lesních pasekách i v řidších lesích, ale i v zahradách blízko lidských staveb.

Brouci, v dospělosti dosahující 11 až 17 milimetrů, okusují s oblibou pupeny buků a dubů i jiných listnáčů. Také larvy patří ke škůdcům. Ožírají kořínky i nadzemní části kulturních rostlin na polích a sazenice lesních stromků.

Většina zástupců z čeledi kovaříkovití (Elateridae) žije na travinách, najdeme je také na keřích, květech, často i na dřevě a pod kůrou. Kovaříci jsou saprofágové. Některé druhy jsou i masožravé. Brouci ožírají především květy a listy na mladých listnatých stromech, najdeme je ale i na jehličnatých stromech - nezpůsobují však významné škody. Během měsíců květen, červen a červenec však způsobují nezanedbatelné škody larvy. Larvy kovaříků si podle tvaru těla vysloužily název drátovci a většinou škodí v zemědělství a lesnictví. Žijí nejen v kořenech rostlin. Některé druhy larev (drátovců) hodují na průmyslových i kulturních plodinách a tím jsou známí jak agrární škůdci. Především ve šlechtitelských ústavech, zahradnictvích a školkách mohou způsobit citelné škody a tím ztráty. Zvláště čerstvě vysetá semena, jako například žaludy, nezůstávají od napadení drátovcem uchráněna.

Kovařík šedýNázvy ve světě

Chorvatsky: Sivi klisnjak, Německy: Mausgrauer Sandschnellkäfer, Slovensky: Kováčik sivý

Foto: http://wenca10.rajce.idnes.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.