Žlabatka listová

Cynips quercusfolii

Výskyt: Evropa
Velikost: 10-20 mm
Potrava: Škodí na okrasných dřevinách
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3423 zobrazení     1 komentář

Žlabatka listová vytváří nápadné, listové, druhově specifické hálky, které jsou kulovité, zprvu zelené, později žlutavé a nakonec, na přímo osvětlené straně, načervenalé. V průměru měří žlabatka listová v rozmezí od 10 do 20 milimetrů. Později hálky zhnědnou, zkrabatí, avšak zůstávají na listu.

Dospělé partenogenetické samičky se líhnou v zimním období. Za příznivého počasí opouští hálku a do adventivních pupenů kmene a větví kladou neoplozená vajíčka. V místě kladení začne vznikat drobná, oválně protáhlá pupenová hálka. Tato hálka je nejprve červenavá, později sametově fialová, asi 3 milimetry velká. Z těchto hálek se v průběhu května a června líhnou drobní dospělci obojího pohlaví. Oplozené samičky kladou vajíčka do listových nervů na spodní straně listů, kde následně vzniknou nápadné, kulovité, listové hálky, s larvou uvnitř. Celý vývoj larvy, včetně kuklení, probíhá v kulovité komůrce ve středu hálky. V každé hálce se vyvíjí pouze jedna larva.

Žlabatka listová je velmi běžným druhem. Přestože silnější napadení vypadají často hrozivě, nepředstavuje pro dřeviny vážné riziko. Při silnějším výskytu snižuje estetický význam parkových a jiných okrasných dřevin.

Žlabatka listováNázvy ve světě

Chorvatsky: Obična hrastova osa šiškarica, Německy: Gemeine Eichengallwespe

Foto: http://www.latvijasdaba.lv/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

16.05.2021, 10:27
Ne