Štětconoš ořechový

Calliteara pudibunda

Výskyt: Evropa
Rozpětí křídel: 42-58 mm
Rozmnožování: 1-2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Ovocné dřeviny, růže, buk, dub, vrba, jeřáb
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3069 zobrazení     0 komentářů

Štětconoš ořechový je středně velký, šedobílý až šedohnědý motýl s rozpětím 42-58 mm. Přední křídla jsou více či méně šedě poprášená, se třemi tmavými příčkami, z nichž bazální bývá u samic často nezřetelná. Zadní křídla jsou šedavě bílá bez kresby. Druh vytváří i tmavé formy. Housenky jsou běložluté až žluté, se žlutavými hřbetními kartáčky a růžovým štětcovitým chvostkem na konci zadečku. Vedle nápadného žlutavého zbarvení jsou při pohybu mezi 1-4. zadečkovým článkem patrny uhlově černé zářezy. V klidu jsou zářezy překryty kožní řasou.

Motýli létají od dubna do června. Vzácně se může na podzim objevit zakrslá částečná 2. generace. Samičky kladou snůšky vajíček na kmeny stromů ve výšce kolem 1,5 m. Snůšky nejsou pokryty chloupky. Housenky se líhnou v červnu. Zpočátku žijí pospolitě, později se rozlézají do koruny stromu. Zprvu žírem poškozují pouze spodní listovou pokožku, později však skeletují celé listy. Vzhledem k dosti pomalému vývoji se kuklí až začátkem října. Kuklí se v šedě žlutavém zámotku za odstávající kůrou, mezi listím, v mechu či trávě.

Štětconoš ořechový je poměrně běžný druh, jenž může při silnějším výskytu způsobit lokální holožíry.

Štětconoš ořechový je polyfágní druh, jeho hostitelskými dřevinami jsou ovocné dřeviny, růže, buk, dub, vrba, jeřáb, bříza.

Štětconoš ořechovýNázvy ve světě

Anglicky: Pale Tussock, Dánsky: Bøgenonne, Finsky: Villakarvajalka, Holandsky: Meriansborstel, Chorvatsky: Bukov prelac, Německy: Streckfuß Rotschwanz, Polsky: Szczotecznica szarawka, Rusky: Шерстолапка стыдливая, Slovensky: Štetinavec orechový, Švédsky: Bokspinnare

Foto: http://fr.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.