Štětconoš trnkový

Orgyia antiqua

Výskyt: Evropa
Rozpětí křídel: 22–30 mm
Rozmnožování: 2-3 generace ročně
Hostitelské rostliny: Trnky
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3029 zobrazení     0 komentářů

Dospělci se vyznačují nápadným pohlavním dimorfismem. Sameček je makropterní s rozpětím křídel 22–30 mm. Přední křídla má štětconoš trnkový rezavě hnědá se dvěma příčkami a nápadnou drobnou bílou skvrnou. Zadní křídla jsou rezavě hnědá bez kresby. Brachypterní samička je špinavě žlutě šedá s krátce zoubkovanými, přiléhavě ochlupenými tykadly. Vajíčka jsou žlutavě šedá s tmavým středem. Housenky jsou šedé s tmavším hřbetním pruhem a oranžovými bradavkami s řídkými, dlouhými, trsnatými chloupky. Nápadné jsou 4 žluté štětičky chloupků na hřbetě, 2 párové chvostky tmavých peřitých chloupků na předohrudi a nepárový štětec podobných chloupků na konci zadečku.

Motýli se objevují v červnu a červenci. 2. generace dospělců se vyskytuje od konce srpna do začátku října. Za příznivých podmínek se může příležitostně vylíhnout i 3. generace. Zatímco samečci aktivně létají, samičky se zdržují v místě líhnutí, kde po oplodnění i kladou vajíčka. Housenky 1. generace se líhnou z přezimujících vajíček až koncem dubna. Zprvu ožírají pučící pupeny, později skeletují celé listy. Koncem června se kuklí. Housenky druhé generace se objevují v srpnu. Kuklí se mezi listy a na větvích.

Štětconoš trnkový je běžný druh, jenž může při silnějším výskytu způsobit lokální holožíry.

Štětconoš trnkovýNázvy ve světě

Anglicky: The Vapourer, Finsky: Täplätupsukas, Holandsky: Witvlakvlinder, Chorvatsky: Šljivin prelac, Maďarsky: Rozsdabarna kisszövö, Německy: Bürstenbinder

Foto: http://www.lepinet.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.