Chroust obecný

Melolontha melolontha

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 20-30 mm
Délka vývoje: 3-4 roky
Potrava: Listy stromů
velikost písma:  A A A
01.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     23007 zobrazení     6 komentářů

Chroust obecný je statný brouk s hnědými, krátce přilehle ochlupenými krovkami. Na každé krovce jsou zřetelná čtyři žebra. Tmavá hlava nese vějířovitá tykadla. Konec zadečku je protažen v tzv. pygidium. Jejich velikost se pohybuje v průměru od 20–30 mm. Larvy, tzv. ponravy, dorůstají velikosti 50 mm. Jsou masité, bělavě nažloutlé a obloukovitě zakřivené. Hlava je leskle hnědá s dobře patrnými tykadly a hrudními končetinami. 3. pár noh je nejdelší. Zadeček je zakončen dvěma zbytnělými články.

Chrousti se objevují již od dubna (v teplejších oblastech) či začátku května do června. Po vylíhnutí masově nalétávají do svých žírovišť, kde mohou způsobit vážné škody. Po zralostním žíru oplodněné samičky vyhledávají otevřené plochy s nízkou vegetací. Na vhodných místech se zahrabávají do země, kde v hloubce 10–25 cm kladou špinavě bílá až žlutavá, podélně oválná vajíčka. Poté se opět vrací na hostitelské dřeviny, kde pokračují v žíru. Po jeho ukončení odlétávají klást druhou, méně početnou snůšku vajíček. Po ukončení rozmnožování brouci hynou. Na přelomu června a července se líhnou ponravy, které se již od počátku živí výhradně jemnými kořínky. Odrostlejší ponravy konzumují tenčí kořínky včetně dřeva a na silnějších kořenech ohlodávají především kůru. V závislosti na klimatu trvá jejich vývoj nejčastěji 3–4 roky. Většina ponrav se po ukončení vývoje kuklí v hloubce 30-40 cm. Nový brouci se líhnou koncem léta, avšak kukelnou komůrku opouštějí až na jaře příštího roku.

Chroust obecný ožírá listy od okrajů včetně nervatury. Při silném výskytu mohou způsobit holožíry, kdy na stromech z listů zůstávají pouze středové žilky. Lokální gradace a následně případné škody ovlivňuje délka jejich vývoje. Larvy mohou svým žírem na kořenech vážně poškodit dřeviny do stáří 10 let; například ve školkách.

Chroust obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Common Cockchafer, Dánsky: Almindelig Oldenborre, Francouzsky: Hanneton, Chorvatsky: Obični hrušt, Italsky: Maggiolino, Maďarsky: Májusi cserebogár, Německy: Feldmaikäfer, Slovensky: Chrúst obyčajný

Foto: http://www.naturefg.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.03.2022, 19:52
Chovám ponravy a koušou jak mám zabránit aby mě nekousali?
15.11.2021, 21:24
Zdravím je možné někde v cz vidět přímo tohoto chrousta ? Kolem Břeclavi žije jiný druh Chroust Maďalový ten je menší :-(
28.05.2020, 11:22
Dobrý den, chtěl bych vám zdělit, že tato stránka je uplně na nic, je lepší ,,wikipedie"!!!
28.05.2020, 11:20
Dobrý den, jaký je vývoj u chrousta? ,,Dokonalí" nebo ,,nedokonalí"?
19.06.2018, 18:22
Vít Polách

Živí se listím atd.. A jestli ho chceš ,,mučit"
10.05.2018, 15:47
Dobrý den, mám doma chrousta obecneho a nakladl mě vajíčka do sklenice chtěl bych si vychovat chrousty čím se živí a kde je potřeba aby vyrůstali?