Předivka brslenová

Yponomeuta cagnagella

Rozpětí křídel: 20-25 mm
Hostitelské rostliny: Brslen
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3534 zobrazení     0 komentářů

Předivka brslenová je drobný, úzkokřídlý motýlek s bílými třásněmi na křídlech. Rozpětí křídel je od 20 do 25 milimetrů. Přední křídla jsou bílá. Na každém křídle jsou tři řady černých teček. Zadní křídla jsou šedá. Tělo je oranžově hnědé. Housenky jsou matně žluté s tmavou hlavou a dvěma řadami černých teček na těle. 

Motýli předivky brslenové létají od počátku měsíce června do července. Samičky kladou vajíčka na hladkou kůru brslenů a překrývají je rychle tuhnoucím, průhledným ochranným sekretem. 3–4 týdny po vykladení se líhnou housenky, které však v místě kladení setrvávají a přezimují. V dubnu a květnu mladé housenky minují čerstvě vyrašené listy. Později listy skeletují a spřádají hustým předivem do hnízd. Opředena může být celá rostlina. V červnu se housenky hromadně kuklí u pat keřů.

Předivka brslenová je hojný evropský druh, způsobující na brslenech holožíry.

Hostitelskou dřevinou pro tento druh z čeledi předivkovitých (Yponomeutidae) je, jak již napovídá druhový název, brslen.

V České republice se vyskytuje kolem 40 zástupců této čeledi, většinou se jedná o drobné druhy motýlů. Některé druhy patří mezi škůdce v zemědělství nebo škodí i na ovocných stromech, dubech atd.

Předivka brslenováNázvy ve světě

Anglicky: Spindle Ermine, Chorvatsky: Kurikin moljac, Německy: Pfaffenhütchen-Gespinstmotte, Norsky: Beinvedspinnmøll, Polsky: Namiotnik trzmieliniaczek, Švédsky: Allmän benvedspinnmal

Foto: http://aramel.free.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.