Pilatka vrbová

Nematus salicis

Velikost: 8-10 mm
Počet generací: 2 ročně
velikost písma:  A A A
13.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2218 zobrazení     0 komentářů

Dospělci jsou žluté, 8–10 mm velké, širopasé vosy, s černým temenem hlavy a svrchní částí hrudi. Pilatka vrbová má blanitá křídla s výraznými tmavými žilkami. Dorostlé housenice jsou modravě zelené s černou hlavou a typickými černými, v nepravidelných řadách uspořádanými skvrnkami na těle. Hrudní články a poslední tři zadečkové články jsou hnědavě až žlutavě oranžové. Dorostlé housenice měří 25–30 mm. Kuklí se v oválných, tmavě hnědých zámotcích.

Dospělci první generace se objevují od poloviny května do poloviny června. Samičky kladou vajíčka jednotlivě do zářezů na spodní straně listů. Mladé housenice žijí pospolitě a listy děrují. Naopak starší housenice listy ožírají od okrajů a ke konci svého žíru již žijí více méně jednotlivě. Na přelomu června a července opouštějí dorostlé housenice hostitele, a v povrchové části půdy se kuklí. Vosy druhé generace se líhnou koncem července až začátkem srpna. Housenice druhé generace se objevují na listech od konce srpna do září. Kuklí se v půdě.

Pilatka vrbová napadá především spodní části korun, přestože její housenice způsobují občas lokální holožíry, má jen okrajový význam. Občas esteticky znehodnotí okrasné vrby v zahradách a parcích.

Foto: http://dic.academic.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.