Klíněnka jírovcová

Cameraria ohridella

Délka: 7-10 mm
Rozmnožování: 3-4 generace ročně
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2010 zobrazení     1 komentář

Klíněnka jírovcová je drobný motýlek s protáhlými, úzkými křídly o rozpětí 7–10 milimetrů. Přední křídla jsou hnědavě zlatitá s třemi bílými černě lemovanými příčkami. Zadní křídla a zadní okraj předních křídel jsou lemovány dlouhými třásněmi. Housenky jsou ploché, varhánkovité, až 6 mm dlouhé. Mladé jsou bělavě průsvitné se žlutě lemovaným prvním článkem. Dorostlé housenky jsou olivově zelené s hnědavým pruhem na bocích.

Dospělci se objevují v závislosti na počasí ve 3–4 generacích od dubna do září. Nejčastěji v polovině května kladou samičky na horní stranu listů kulatá žlutohnědá vajíčka. Vylíhlé housenky se živí listovým parenchymem mezi svrchní a spodní pokožkou. Vytvářejí tak na listech plošné miny, které jsou zpočátku průsvitné a postupně přes šedozelenou přecházejí dohněda. Během žíru přecházejí housenky z jedné miny do druhé. Kuklí se přímo v mině. Kukly poslední generace přezimují v opadlém listí v pergamenovitém zámotku uvnitř miny.

Svým žírem může klíněnka jírovcová zničit až 90 procent asimilačního aparátu dřeviny. V průběhu napadení dochází k postupnému usychání a podvinování listů. Svým žírem housenky významně snižují estetickou hodnotu městských výsadeb.

Klíněnka jírovcováNázvy ve světě

Anglicky: Horse-chestnut Leafminer, Německy: Rosskastanienminiermotte, Polsky: Szrotówek kasztanowcowiaczek, Slovensky: Ploskáčik pagaštanový, Švédsky: Kastanjemal

Foto: http://www.ourweboflife.org.uk/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

18.06.2021, 14:38
to,jest,motýl,který,muže,zničit,i,porost