Mera olšová

Psylla alni

Výskyt: Evropa
Velikost: 4-5 mm
Potrava: Škůdce olší
velikost písma:  A A A
20.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3526 zobrazení     0 komentářů

Mera olšová dorůstá 4–5 mm, zprvu jsou dospělci jasně zelení, v pozdním létě a na podzim však přechází do hnědavě načervenalého zbarvení. Jejich křídla jsou průhledná s tmavými žilkami, v klidu střechovitě složená nad tělem. Drobné, ploché nymfy jsou zelené s černými skvrnami na těle. Jejich tykadla, nohy a základy křídel jsou hnědavé až černavé. Vzhledem k tomu, že žijí pod ochranou husté voskové vaty, nelze jejich přítomnost přehlédnout. Při vyrušení jsou nymfy velmi aktivní a čile pobíhají po listech a větvičkách. Je-li to nutné, pustí se a spadnou na zem, odkud posléze vylezou zpět na hostitele.

Nymfy se, z přezimujících vajíček, líhnou na jaře, přibližně na přelomu dubna a května. První dospělci se sice objevují již v červnu, ale hlavní doba jejich výskytu je od července do září, případně října. Nymfy i dospělci mery olšové sají na spodní straně listů – nejčastěji poblíž silnějších žilek, na řapících, případně na zcela čerstvých výhonech. Na podzim samičky kladou vajíčka do prasklinek na kůře.

Silné napadení olší, je díky produkci vosku nymfami velmi nevzhledné. Jejich sáním může docházet k snížení a zpomalení tvorby nových výhonů či případně k jejich odumření. Přestože mnohá napadení vypadají hrozivě, k významnějším poškozením dochází jen vzácně.

Mera olšováNázvy ve světě

Chorvatsky: Johina lisna buha

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.