Zdobnatka ořechová

Panaphis juglandis

Velikost: 2-3 mm
Hostitelská rostlina: Ořešák královský
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1498 zobrazení     0 komentářů

Hostitelskou dřevinou pro zdobnatku ořechovou je, jak již napovídá druhový název této mšice, ořešák královský (Juglans regia).

Zdobnatka ořechová je drobná, v dospělosti dva až tři milimetry velká, žlutohnědá mšice s několika pravidelnými řadami tmavých skvrn na hřbetě. Hlava a hruď této mšice jsou černohnědé, oči má zdobnatka jasně červené. Křídelní žilnatina samiček je temně ohraničena. Zadeček má tento druh okrově žlutý s černými příčnými pásky a postranními skvrnami. Bezkřídlá samička je zelenožlutá s oranžovým odstínem, vyskytuje se vzácně.

Kolonie mšic lze spatřit od počátku měsíce května do září či dokonce do října. Mšice žijí v koloniích na svrchní straně listů, kde se zdržují v řadách podél žilek. Nejčastěji sají v blízkosti hlavní středové žilky listu.  Pro tvorbu medovice jsou často vyhledávány mravenci.

Zdobnatka ořechová je hojně se vyskytující druh, malého významu. U mladých stromků může při silném výskytu oslabit jejich vitalitu, pro odrostlejší jedince však nepředstavuje zdobnatka ořechová žádné významné nebezpečí, proto není nějaká zvláštní ochrana proti tomuto druhu nutná, i když se uvádí, že tyto mšice mohou napomáhat přenosu bakteriální spály ořešáku.

Zdobnatka ořechováNázvy ve světě

Chorvatsky: Velika orahova lisna uš

Foto: http://influentialpoints.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.