Stromovnice buková

Phyllaphis fagi

Velikost: 1-3 mm
Hostitelská rostlina: Buk lesní
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2502 zobrazení     0 komentářů

Hostitelskou dřevinou pro tento druh mšice, jak již napovídá její druhový název, je buk lesní (latinský název Fagus sylvatica).

Stromovnice buková je drobná, pouze jeden až tři milimetry velká, žlutozelená mšice s příčnými hnědými pruhy nebo skvrnami na celém těle, které je však pokryto dlouhými, modravě bílými voskovými výpotky.

Na jaře, konkrétně na přelomu měsíce dubna a května (v době rašení hostitelské dřeviny) se líhnou první mšice stromovnice bukové, které dávají postupem času vznik celé kolonii. Kolonie larev saje pod ochranou husté, bílé vaty na spodní straně listů poblíž hlavní listové nervatury. V některých případech mohou sát i na kůře mladých, ještě zelených výhoncích. Silně napadené listy mají specifické příznaky, mezi které patří žlutá skvrnitost, svinování listů, ty posléze hnědnou a v některých případech včetně výhonků usychají (poškození listů těmito mšicemi má stejné příznaky, jako poškození způsobené pozdním mrazem).

I v případě silných výskytů této mšice nepředstavuje stromovnice buková pro vzrostlé dřeviny vážnější nebezpečí. Díky listovým deformacím či zavadání výhonů občas může tento druh ekonomicky znehodnocovat školkařský materiál.

Stromovnice bukováNázvy ve světě

Dánsky: Bøgebladlus, Německy: Buchenblattlaus

Foto: www.entomart.be

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.