Charmozín papuánský

Charmosyna papou

Výskyt: Indonésie
Velikost: 25 cm
Hmotnost: 90-115 g
Kroužek: 6 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 26 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
Cena: Kolem 13000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12896 zobrazení     0 komentářů

Charmozín papuánský je celkově červený druh, jen hřbet a křídla jsou tmavě zelené. Záhlaví je černé. Přes zadní krk se táhne úzký černý pásek, na břiše je širší černý pruh. Ocas je zelený, rýdovací pera mají žluté špičky, zespodu jsou oranžově žlutá. Zobák je oranžový, duhovka žlutá, nohy oranžové. Žije ve vyšších oblastech (až do 3000 m nad mořem) Nové Guiney. Jeho domovem jsou horské lesy, v korunách jejichž velikánů poletují skupinky nebo páry a hledají potravu. Jsou přes své zbarvení velice nenápadní, protože téměř nevyletují do volného prostoru ani nad koruny stromů, ale stále se drží v jejich krytu. Někde jsou vzácní, jinde v místech s dostatkem potravy a hnízdních dutin poměrně běžní. Právě tito drobní loriové s prodlouženými ocasními pery patří mezi vyhledávané ptáky Papuánců. Jejich krásné peří je totiž vedle rajčího základem pro výrobu čelenek a dalších ozdob pro známé obřady. Potrava je podobná jako u jiných loriů, tedy hlavně pyl, nektar, květy, zralé dužnaté ovoce, bobule, měkčí semena a chybět nebude ani živočišná složka.

Snad díky oblíbenosti mezi domorodci je nevelký charmozín papuánský dlouho znám i v Evropě. Již v roce 1734 ho vyobrazil Seba. Do Evropy byl zřejmě poprvé dovezen až na počátku 20. století a dlouho byl velice vzácný. V poslední době je ho možné vidět i na výstavách u nás a stále se dovážejí odchycení ptáci z přírody. Například u jednoho známého německého obchodníka se zvířaty jsme jich viděli desítky.

První odchovy se kolem roku 1910 podařily Brookovi ve Skotsku. Dnes se chovají i u nás. Vlastní je pražská zoologická zahrada.

Charmozín papuánskýNázvy ve světě

Latinsky: Charmosyna papou, Anglicky: Papuan Lorikeet, Německy: Papualori, Dánsky: Papuaprydlori, Španělsky: Lori Rabilargo, Finsky: papuanlurikki, Francouzsky: Lori papou, Italsky: Lori di Papua, Japonsky: onagapapuainko, Japonsky 2: オナガパプアインコ, Holandsky: Papoealori, Norsky: Langhalelori, Polsky: lorika dlugosterna, Rusky: Папуасский украшенный лори, Slovensky: lori dlhochvostý, Švédsky: Papualorikit, Čínsky: 巴布亚鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.