Obaleč prýtový

Rhyacionia buoliana

Rozpětí křídel: 18-23 mm
Hostitelské rostliny: Borovice
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2135 zobrazení     0 komentářů

Rozpětí křídel má obaleč prýtový v rozmezí od 18 do 23 mm. Přední křídla jsou rezavě hnědá s méně či více výraznými, bělavě stříbřitými, příčnými vlnkami. Zádní křídla jsou jednolitě hnědavě šedá. Oba páry křídel jsou na vnějších okrajích lemovány třásněmi. Vylíhlé housenky jsou žlutavě hnědé, avšak později získávají tmavší zbarvení s černou hlavou a štítem. Dorostlé měří kolem 20 mm. Kukla je asi 18 mm velká, červenohnědá, v hlavové části opatřena drobným trnem. Vajíčka jsou drobná, oválná, zprvu světle žlutá, později hnědavá, barevně podobná pupenovým šupinám.

Motýli se objevují zpravidla v červnu a červenci. Rojení probíhá od pozdních odpoledních hodin do setmění. Oplodněné samičky kladou vajíčka jednotlivě na šupiny pupenů a báze jehlic. Vylíhlé housenky tráví první dva instary v trubicovitém vaku, z něhož poškozují báze jehlic. Po druhém svlékání se zavrtávají do několika bočních pupenů, které vyžírají. V posledním pupenu pak, ve stáří 3. nebo 4. Instaru, přezimují. Proti zalití pryskyřicí se chrání tvorbou jemného přediva. Koncem března a začátkem dubna příštího roku opouštějí boční pupeny a přemísťují se do pupenů terminálních, kde dokončují svůj vývoj. Svým jarním žírem často zasahují do mladých zakrslých či deformovaných výhonů, kde se, obvykle od konce května do první poloviny června, kuklí.

Obaleč prýtový je typický lesní škůdce borových mlazin a kultur, pronikající hojně do borových výsadeb veřejné zeleně. Přednostně vyhledává stromky ve stáří kolem 8-12 let. Obaleč prýtový způsobuje velmi charakteristické poškození vrcholových částí hostitelských rostlin. Výhony rašící z poškozených pupenů se opožďují v růstu, zavadají a deformují se. Housenkami zcela vyžrané pupeny neraší vůbec. Častý je i výron pryskyřice na jejich bázi. Díky následné tvorbě lyrovitých, bajonetovitých či hnízdovitých vrcholků korun, lze přítomnost tohoto škůdce pozorovat již z dálky. Podobné poškození však mohou způsobit i jiné druhy motýlů.

Obaleč prýtovýNázvy ve světě

Anglicky: European Pine Shoot Moth, Finsky: Männynversokääriäinen, Chorvatsky: Savijač borovih izbojaka, Německy: Kiefernknospentriebwickler, Norsky: Rød furuskuddvikler, Polsky: Zwójka sosnóweczka, Slovensky: Obaľovač mládnikový, Švédsky: Tallskottvecklare

Foto: http://www.pherobase.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.