Molovka jalovcová

Argyresthia trifasciata

Výskyt: Evropa
Rozpětí křídel: 10 mm
Hostitelské rostliny: Jalovce
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1767 zobrazení     0 komentářů

Molovka jalovcová je drobný motýlek s rozpětím křídel kolem 10 milimetrů. Přední křídla jsou zbarvena zlatavě hnědě s příčnými bělavě stříbřitými příčkami. Zadní křídla jsou tmavě šedá. Larvy tohoto druhu jsou 5 milimetrů dlouhé larvy zelené s černou hlavou.

Motýli létají ve druhé polovině června. Samičky kladou vajíčka na mladé výhonky. Vylíhlé larvy pronikají do výhonů, které minují. Přezimují ve výhonech, které z důvodu kuklení na jaře opouští. Kuklí se pod šupinami kůry na silnějších partiích. Při teplotách nad bodem mrazu jsou aktivní i v zimě.

Škodlivost housenek této molovky je pro napadené rostliny málo významná, dochází spíše pouze k estetickému poškození, kdy listové šupiny letorostů od špiček hnědnou. Letorosty jsou vyžrané, v protisvětle průsvitné. Na bázích poškozených letorostů zůstává okrouhlý otvor. Při silném napadení dochází až k prosvětlení keřů. Molovka jalovcová napadá především horní části korun.

Hostitelskými dřevinami pro tuto molovku jsou, jak již napovídá druhový název tohoto druhu, především jalovce (latinský název Juniperus spp.), ale též cypřišky (latinský název Chamaecyparis spp.), cypřiše (latinský název Cupressus spp.) a zeravy (latinský název Thuja spp.).

Molovka jalovcováNázvy ve světě

Švédsky: Trädgårdsmal

Foto: http://www.suffolkmoths.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.