Korovnice douglasková

Gilletteella cooleyi

Výskyt: Evropa
Velikost: 1 mm
Potrava: Sání na jehličňanech
velikost písma:  A A A
30.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2104 zobrazení     0 komentářů

Korovnice douglasková je drobná, od 0,8 do jednoho milimetr velká, černohnědá „mšice“, pokryta voskovými vlákny.

V našich podmínkách se druh vyvíjí anholocyklicky (to znamená, že v celém generačním cyklu se vyskytují jen partenogeneticky se rozmnožující jedinci. Tento jev se vyskytuje u některých druhů mšic, zpravidla druhů introdukovaných) na spodní straně mladých výhonků douglasky. Kolonie korovnic se vyskytují v průběhu celé vegetační sezony. V důsledku sání se na mladých jehlicích objevují žlutozelené, na starších jehlicích žluté až žlutavě hnědé skvrny. Poškozené jehlice se ohýbají a kroutí, deformují, krní a opadávají. Letorosty jsou pak žluté a zaostávají v růstu. Obdobné škody, avšak na jehlicích a mladých větvích borovic, způsobuje vlnatá korovnice borová. V důsledku sání korovnice douglaskové dochází také ke snížení estetického vzhledu napadených dřevin.

Hlavní hostitelskou dřevinou pro tento druh je douglaska (Pseudotsuga spp.) – odsud pochází druhový název této mšice. Ve své domovině jsou primárními hostiteli některé druhy smrků: především smrk Engelmannův (Picea engelmannii), smrk pichlavý (Picea pungens) a rovněž byl tento druh pozorován na smrku sitka (Picea sitchensis).

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://www.nahuby.sk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.