Korovnice douglasková

Gilletteella cooleyi

Výskyt: Evropa
Velikost: 1 mm
Potrava: Sání na jehličňanech
velikost písma:  A A A
30.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2941 zobrazení     0 komentářů

Korovnice douglasková je drobná, od 0,8 do jednoho milimetr velká, černohnědá „mšice“, pokryta voskovými vlákny.

V našich podmínkách se druh vyvíjí anholocyklicky (to znamená, že v celém generačním cyklu se vyskytují jen partenogeneticky se rozmnožující jedinci. Tento jev se vyskytuje u některých druhů mšic, zpravidla druhů introdukovaných) na spodní straně mladých výhonků douglasky. Kolonie korovnic se vyskytují v průběhu celé vegetační sezony. V důsledku sání se na mladých jehlicích objevují žlutozelené, na starších jehlicích žluté až žlutavě hnědé skvrny. Poškozené jehlice se ohýbají a kroutí, deformují, krní a opadávají. Letorosty jsou pak žluté a zaostávají v růstu. Obdobné škody, avšak na jehlicích a mladých větvích borovic, způsobuje vlnatá korovnice borová. V důsledku sání korovnice douglaskové dochází také ke snížení estetického vzhledu napadených dřevin.

Hlavní hostitelskou dřevinou pro tento druh je douglaska (Pseudotsuga spp.) – odsud pochází druhový název této mšice. Ve své domovině jsou primárními hostiteli některé druhy smrků: především smrk Engelmannův (Picea engelmannii), smrk pichlavý (Picea pungens) a rovněž byl tento druh pozorován na smrku sitka (Picea sitchensis).

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://www.nahuby.sk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.