Lýkohub jasanový

Hylesinus fraxini

Výskyt: Evropa
Délka těla: 2,5-3,5 mm
Hostitelská rostlina: Jasan
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4453 zobrazení     0 komentářů

Lýkohub jasanový je drobný, 2,5–3,5 milimetru velký, skvrnitý kůrovec podlouhle oválného tvaru. Krovky jsou rezavohnědě, světle i tmavě šupinkaté. Matečné chodby jsou příčné nebo šikmé, svorkovité, 2,5–10 centimetrů dlouhé. Larvové chodby jsou husté, jen 5 centimetrů dlouhé, v běli zakončené kukelnou kolébkou.

Lýkohub jasanový se po přezimování rojí záhy na jaře, již v měsíci březnu či dubnu. Samečci lákají samičky, které po oplodnění vykusují matečnou chodbu a kladou vajíčka. Mladí brouci se objevují většinou od konce června do července. Nalétávají na mladé kmínky a větve, kde v rámci zralostního žíru vyhlodávají krátké, pouze do dvou centimetrů dlouhé chodbičky, v nichž poté lýkohub jasanový přezimuje. 

Lýkohub jasanový je v našich podmínkách běžným druhem kůrovce. Opakovaným žírem brouků dochází na mladých kmíncích a větvích k tvorbě hojivého pletiva – kůra se krabatí a vytváří se deformace ve tvaru tzv. „korových růžic“. Larvy se mohou vyvíjet jak v relativně tenkých větvích, tak silných kmenech. Při silném napadení dochází k odumření až dřevin.

Hostitelskou dřevinou tohoto druhu, jak již napovídá jeho druhový název, je především jasan (Latinsky Fraxinus spp.).

Lýkohub jasanovýNázvy ve světě

Dánsky: Plettet askebarkbille, Chorvatsky: Mali šareni jasenov likotoč, Německy: Kleiner bunter Eschenbastkäfer, Slovensky: Lykokaz jaseňový

Foto: http://www.udec.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.