Lýkohub jilmový

Pteleobius vittatus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 1,8–2,2 mm
Hostitelská rostlina: Především jilm
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1868 zobrazení     0 komentářů

Lýkohub jilmový je brouk 1,8–2,2 milimetrů dlouhý, válcovitý, pokrytý hustými bělavými a hnědými šupinkami. Krovky jsou v zadní části vyklenuté nikoliv ploše skloněné (rozdíl proti lýkohubu zrnitému a lýkohubu jasanovému).

Hostitelskou dřevinou pro tento druh, jak již napovídá jeho durhový název je jilm (Ulmus spp.)

Lýkohub jilmový se rojí v měsíci dubnu, noví brouci se objevují až v červenci. Matečné chodby jsou příčné, jednoramenné nebo dvojramenné, 2–3 centimetry dlouhé a zhruba jeden milimetr široké, znatelné především v bělovém dřevě. Larvové chodby 1–2 centimetry dlouhé, nepříliš husté. Zralostní žír prodělávají v kůře zdravých stromů, kde také přezimují. Univoltinní (význam slova univoltinní - organismus vyvíjející se a rozmnožující se jen jednou během roku, má za rok jen jednu generaci).

Lýkohub jilmový napadá mladší stromy a větve starších stromů. Je přenašečem grafiózy jilmů. Jedná se o zástupce z podčeledi kůrovcovitých (čeleď nosatcovití). Dříve byli kůrovci řazeni do samostatné čeledi kůrovcovití. Vyvinuli se na konci druhohor a dnes patří se 6 000 druhy mezi jedny z nejrozmanitějších skupin hmyzu. Kůrovci se vyskytují obecně po celém světě, v lýku i dřevě naprosté většiny stromů, také uvnitř ovoce, v semenech, v listech, v dužnině větviček, ve stoncích bylin včetně kapradin nebo dokonce ve vzdušných kořenech rostliny mangrove.
 

Foto: http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.