Lýkožrout jedlový

Pityokteines curvidens

Výskyt: Evropa
Délka těla: 2,5–3, mm
Hostitelská rostlina: Starší jedle
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3095 zobrazení     0 komentářů

Brouci jsou 2,5–3,0 mm velcí, lesklí, černohnědě zbarvení, s válcovitým tvarem těla. Krovky jsou v řádcích hrubě tečkované, na zádi vyhloubené. Larva je bělavá, rohlíčkovitá, beznohá, kolem 3 mm velká. Vajíčka jsou drobná, bělavá. Kukla je volná, bílá. Požerek je hvězdicovitý, jedno až čtyřramenný, připomínající písmeno „I“ s nápadně protaženými patkami. Matečné chodby jsou příčné, 4–5 cm dlouhé. Larvové chodby jsou podélné, krátké. Snubní komůrka bývá zpravidla jen v kůře, a tak není v běli patrná.

Lýkožrout jedlový se rojí v březnu a dubnu. Samečci vyhlodávají v kůře snubní komůrku a lákají samičky k páření. Oplodněné samičky vyhlodávají matečné chodby, podél nichž kladou jednotlivá vajíčka. Dorostlé larvy se kuklí v lýku v kukelných kolébkách. V případě, že se vyvíjí pod tenčí kůrou, zahlubují kukelné kolébky až 1 cm do běle. Noví brouci se líhnou v červnu a červenci. Zralostní žír prodělávají v místě vývoje, kde vyhlodávají z kukelných kolébek nové chodby. V červenci a srpnu nalétávají na stromy a zakládají 2. generaci, která přezimuje ve stadiu larev, kukel či mladých brouků.

Lýkožrout jedlový napadá především starší, oslabené stromy na nevhodných stanovištích. Napadá nejprve horní část kmenů, odkud se šíří dolů. Při přemnožení napadá i zdravé stromy. U nás není příliš hojný.

Lýkožrout jedlovýNázvy ve světě

Chorvatsky: Jelov krivozubi potkornjak, Německy: Krummzähniger Tannenborkenkäfer, Slovensky: Lykožrút jedľový

Foto: http://www.plantwise.org/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.