Lýkohub matný

Polygraphus poligraphus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 1,8-3,5 mm
Hostitelská rostlina: Různé stromy
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3065 zobrazení     2 komentáře

Lýkohub matný je 1,8–3,5 mm dlouhý, podélně ovální, hnědí až černohnědí. Nohy a tykadla jsou žlutavé až rezavohnědé, krovky matné, hlava je při pohledu shora dobře viditelná. Oči jsou zářezem rozdělené na dvě části. Tykadlový bičík je pětičlenný, palička jednočlenná. Štít je širší než delší, jemně tečkovaný, lesklý, s jemným, ale zřetelným podélným kýlem. Krovky jsou válcovité, na zádi zaoblené.

V našich podmínkách má dvě generace do roka – první rojení v dubnu a květnu, druhé rojení pak přibližně v červenci a srpnu. Při velmi příznivých podmínkách může na podzim založit ještě pokolení třetí. Požerek nevytváří typický obrazec tvořený matečnými a larvovými chodbami jako u jiných druhů. Matečné chodby ve smrkové kůře přecházejí z hvězdicovitého požerku na víceméně vodorovně orientované a spolu s larvovými chodbami probíhají částečně skrytě v kůře a částečně na povrchu lýka, takže po sloupnutí kůry jsou jen místy viditelné, přerušované, nepravidelně utvářené. V borové kůře je požerek pravidelnější, hvězdicovitý. Matečné chodby vybíhající ze snubní komůrky jsou 2–6 cm dlouhé, 1,2–1,5 mm široké. Larvové chodby jsou rovněž krátké, jen 1–7 cm dlouhé, zakončené kukelní kolébkou. Přezimovat ve všech vývojových stadiích kromě vajíčka pod kůrou. Dospělci přezimují také v hrabance.

Za normálních podmínek lýkohub matný nalétává přednostně na hladkokoré, oslabené nebo potlačené smrky, zejména ve středně starých porostech. Stromy obsazuje po celé délce kmene, zpravidla tak nedochází k napadení kmene jiným druhem kůrovce, pouze na větvích se mohou objevit další druhy. Častý je na takto napadených stromech výskyt smoláků (Pissodes spp.). Při silnějším výskytu se však objevuje i na silnějších stromech, kde je jeho nálet soustředěn zejména na horní část kmene, případně na silnější větve. Častý je výskyt po přísušku.

Lýkohub matnýNázvy ve světě

Chorvatsky: Smrekov likotoč, Německy: Doppeläugiger Fichtenbastkäfer, Slovensky: Lykokaz matný

Foto: http://pl.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

13.04.2017, 19:09
Tady asi nemá cenu komentáře psát, když uživatel v roce 2015 upozornil na chybný obrázek, a ten tu stále je. Na obrázku je skutečně krasec Anthaxia, a nikoliv lýkohub...
13.09.2015, 21:07
Na fotu je krasec čtyřtečný - Anthaxia quadripunctata