Dřevokaz čárkovaný

Trypodendron lineatum

Výskyt: Evropa
Velikost: 2,8-4 mm
Hostitelská rostlina: Jehličnany
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5481 zobrazení     0 komentářů

Dřevokaz čárkovaný je 2,8–4 mm dlouhý, válcovitý, příčný štít je červenožlutý až černý, vpředu příčně hrbolkovaný, na plošině jemně vrásčitý. Krovky jsou jemně a pravidelně v řádcích tečkované, vzadu stejnosměrně vypouklé, lekle hnědé až černé se žlutými podélnými pruhy. Tykadlový bičík čtyřčlenný, tykadlová palička jednočlenná plochá, oválně zakončená.

Univoltinní. Dřevokaz čárkovaný se rojí se od poloviny března (nižší polohy) do konce května (hory). Samička hlodá nejdříve radiální vstupní chodbu dosahující hloubky 0,5–3 cm, potom 1–6 matečných chodeb, asi třetina z nich sleduje průběh letokruhů, ostatní je různě protínají. Vstupní a matečné chodby mají průřez cca 1,4–1,7 mm. Matečné chodby 4–5 cm dlouhé a asi 1,4 mm široké. Samička denně prodlužuje radiální chodbu asi o 3 mm a matečnou cca o 2 mm. Vyhlodané drtinky s trusem sameček odstraňuje, drtinky se pak hromadí u vstupního otvoru. Samička, střídavě do dna i stropu matečné chodby, dělá jamky, do kterých klade po vajíčku. Při hloubení chodeb a vaječných jamek šíří symbiotické ambroziové houby (Ambrosiella ferruginea, Leptographium lundbergi, Ceratocystis picea…). Larvové chodby jdou nahoru a dolů ve směru vláken a jsou krátké 4–7 mm. Larvální vývoj je relativně dlouhý (cca 1,5 měsíce), vylíhnutí brouci prodělávají zralostní žír na ambrosiových houbách. Zimují brouci v hrabance.

Dřevokaz čárkovaný je významný technický škůdce jehličnatého dřeva. Napadá nedávno pokácené nebo polámané a vyvrácené dřeviny. Intenzivně obsazuje pařezy a spodní části zlomů. Přemnožuje se po větrných a hmyzích kalamitách.

Dřevokaz čárkovanýNázvy ve světě

Chorvatsky: Crnogorični ljestvičar, Německy: Gemeiner Nutzholzborkenkäfer, Slovensky: Drevokaz čiarkovaný

Foto: http://bugguide.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.