Smolák znamenaný

Pissodes castaneus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 5-7 mm
Potrava: Larvy vyžírají lýko
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1500 zobrazení     0 komentářů

Smolák znamenaný je 5–7 mm velký, rezavě hnědý. V přední části krovek je příčná žlutavá skvrna a v zadní části krovek široký světlý příčný pásek. Hlava je protažena do, pro nosatce typického, nosce, v polovině osazeného lomenými tykadly. Štít je široký, dopředu nápadně zúžený. Silně zúžena je rovněž poslední třetina krovek. Larva je beznohá, rohlíčkovitá, bělavá, s hnědou hlavou. Dorostlá měří 10–16 mm. Vajíčko je bílé, protáhlé, asi 2,5–3 mm dlouhé. Kukla je bílá, volná, 6–8 mm dlouhá, se zřetelným noscem a očima.

Brouci vylézají z hrabanky, v závislosti na počasí, od března do května. Samička klade vajíčka do důlků v kůře bazálních částí kmínků mladých stromků. Za 3–4 týdny se líhnou larvy, které v lýku a povrchové části běle vyhlodávají vinuté, pozvolna se rozšiřující chodby, vyplněné drobnými drtinkami a trusem. Žír ukončují asi po 3 měsících v hluboce do dřeva zapuštěných kukelných kolébkách, vystlaných drobnými, světlými, dřevními třískami. Mladí brouci po vylíhnutí provádějí na pupenech a kůře úživný žír, po němž zalézají do prasklin borky na bázích kmenů či do hrabanky k přezimování. Dospělci žijí 2–3 roky.

Smolák znamenaný, dříve uváděný jako smolák mlazinový napadá především oslabené a poškozené stromky ve věku 4–15 let. Napadení se projevuje výrony pryskyřice a červenáním jehlic. Při silném poškození napadené dřeviny odumírají.

Smolák znamenanýNázvy ve světě

Chorvatsky: Mala borova pipa

Foto: http://www.zin.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.