Kakadu brýlový

Cacatua ophthalmica

Výskyt: Nová Británie, Nové Irsko v Bismarckově souostroví
Velikost: 50 cm
Hmotnost: 500-570 g
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubační doba: 28 dnů
Potrava: Směs semen, spousty ovoce a zeleniny, zelené krmení
Cena: Kolem 100 000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     20774 zobrazení     0 komentářů

Popis

Samec je bílý, chocholku mimo krajní péra má žlutou, příuší, hrdlo a líce se žlutým nádechem, spodní stranu letek a ocasních per žlutobílou, nahé okruží oka modré, zobák šedočerný, duhovku tmavě hnědou, běhák šedý.
Samice je podobná samcovi ale duhovku má hnědočernou.

Mladí ptáci jsou podobní dospělým ale mají světlejší zobák.

Rozšíření

Nová Británie, Nové Irsko v Bismarckově souostroví. Někteří taxonomové posuzují kakadu brýlového jako subspécii Cacatua galerita. Podle Donagheye se kakadu brýlový vyskytuje v nížinatých pralesích a na úpatí horských lesů do nadmořské výšky 1000 metrů. Kakadu brýlový se shlukuje do hejn o 10-20 kusech a je nápadný, neboť i za šera létá nad lesy a hlasitě piští. Obvykle byl ale spatřen v párech. Živí se semeny, ořechy, ovocem, bobulemi a pravděpodobně i hmyzem a jeho larvami. O jeho hnízdění v přírodě není nic známo. Domorodci vybírají jeho mláďata z hnízd, vychovávají je a krotké chovají ve svých domovech.

Chov v zajetí

Co se týče chovu v České republice, jde o velmi vzácně chovaný druh papouška. Co se týče nároků na chov, neliší se od jeho příbuzných. I u tohoto druhu bývají samci vůči samičce velmi agresivní. V České republice se podařil první odchov v zajetí v roce 2011 (Ľubica Nečasová).

Kakadu brýlovýNázvy ve světě

Latinsky: Cacatua ophthalmica, Anglicky: Blue-eyed Cockatoo, Dánsky: Gulhalet Ravnekakadu, Finsky: mustakakadu, Francouzsky: Cacatoès funèbre, Holandsky: Geeloograafkaketoe, Italsky: Cacatua nero codagialla, Japonsky: kimimikurooumu, Japonsky 2: キミミクロオウム, Norsky: Gulhalekakadu, Německy: Gelbschwanz-Rußkakadu, Polsky: zalobnica zóltosterna, Rusky: Желтоухий черный какаду, Slovensky: kakadu žltochvostý, Čínsky: 黑凤头鹦鹉, Španělsky: Cacatúa Fúnebre Coliamarilla, Švédsky: Gulstjärtad sotkakadua

Použitá literatura

Čerpáno z literatury Milana Vašíčka

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.