Tesařík smrkový

Tetropium castaneum

Výskyt: Evropa, Asie
Délka těla: 9-18 mm
Délka vývoje: 1-2 roky
Potrava: Škůdce na smrku
velikost písma:  A A A
04.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8387 zobrazení     0 komentářů

Hlavní hostitelskou dřevinou pro tento druh je smrk ztepilý (Picea abies) a méně často hostuje tesařík smrkový i na dalších jehličnanech.

Tesařík smrkový je brouk v dospělosti dorůstající od 9 do 18 milimetrů délky, plochý, s krátkými tykadly sahajícími jen málo za štít. Štít tohoto druhu tesaříka je oválný, černě zbarven, lesklý, jemně a řídce tečkovaný. Krovky má tesařík smrkový světlehnědé až černé. Oči jsou téměř úplně rozdělené na dvě poloviny. Stehna má tesařík smrkový ztlustlá.

Dospělci se objevují zpravidla v měsíci květnu až červenci. Larvy po vylíhnutí pod šupinami kůry pronikají do kambiální zóny, kde mezi kůrou a bělí hlodají nepravidelné, postupně se rozšiřující chodby, které jsou viditelné hlavně v kůře, ve dřevě jen povrchově. Vyplněny jsou upěchovanými hnědými a bílými drtinkami s trusem. Dorostlé larvy ve dřevě vytváří sestupné hákovité chodby, na konci kterých se příští jaro kuklí. Výletové otvory jsou úzce oválné.

Tesařík smrkový se vyvíjí na starších stromech – ať už žijících nebo i pokácených. Často tento druh napadá stromy jakkoliv oslabené václavkou nebo jinými hnilobami, častý též při oslabení přísušky. Sekundární fyziologický i technický škůdce.

Tesařík smrkovýNázvy ve světě

Německy: Fichtenbock, Slovensky: Fuzáč smrekový, Švédsky: Allmän barkbock

Foto: http://users.skynet.be

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.