Hlavní hostitelskou dřevinou pro tento druh je smrk ztepilý (Picea abies) a méně často i další jehličnany.
Tesařík polokrový je brouk v dospělosti dosahující velikosti od 5 do 16 milimetrů délky, jemný, štíhlý, vzhledem připomínající lumka. Tento druh je černý s červenohnědými krovkami, které jsou silně zkrácené a zaoblené. Blanitá křídla výrazně přečnívají zadeček. Tykadla samečků jsou znatelně delší než tělo (u samiček jen nepatrně delší). Nohy jsou štíhlé s kyjovitě ztloustlými stehny.
Dospělci se objevují zpravidla v měsíci květnu až v červnu na květech okoličnatých rostlin a na osluněném dřevě. Larvy vyžírají pod tenkou kůrou široké ostrohranné meandrovité chodby, které jdou asi 2-4 mm do bělového dřeva a jsou vyplněny světle a tmavě kropenatou drtí s trusinkami. Kuklí se na konci hákovitých chodeb, přezimují mladí brouci v kuklových kolébkách. Výletové otvory jsou téměř kruhovité.
Tesařík polokrový se vyvíjí především na čerstvě odumřelém dřevě – slabých kmíncích a větvích. Běžně ho lze najít například na neodkorněných plotovkách či palivovém dříví. Celkem běžný, ale jen málo lesnicky významný.
Čeleď tesaříkovití (Cerambycidae), má celosvětové rozšíření a dosud bylo popsáno více než 20 000 druhů brouků.
Komentáře ke zvířeti