Tesařík krovový

Hylotrupes bajulus

Výskyt: Evropa, Asie, Afrika
Délka těla: 7–25 mm
Délka vývoje: 2 roky
Potrava: Škůdce borovice, smrku, jedle, modřínu
velikost písma:  A A A
09.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4811 zobrazení     0 komentářů

Hostitelskou dřevinou pro tento druh je smrk ztepilý (Picea abies) a další jehličnany.

Tesařík krovový je 7–25 mm dlouhý, plochý, světlehnědý až černý. Má poměrně krátká tykadla, sahající u samečků cca do poloviny a u samiček cca do čtvrtiny délky krovek. V polovině krovek jsou dva celkem málo zřetelné světlejší příčné skvrny. Štít je oválný, po stranách zaoblený, na ploše se dvěma lesklými podélně oválnými „mozoly“. Samičky mají na konci těla teleskopicky vysunutelné nepravé kladélko.

Dospělci se objevují zpravidla od května do září za teplých slunných dnů. Samičky vajíčka zasouvají asi 2 cm hluboko do štěrbin zpracovaného dřeva. Larvy pronikají do dřeva, v měkkém jarním dřevu pak hlodají podélné chodby, které jsou s růstem postupně rozšiřovány do letního dřeva. Později se chodby plošně rozšiřují, jsou vyplněny světlým válcovitým trusem a amorfními drtinkami. Vývoj je za příznivých podmínek dvouletý, ale může trvat až 15 let. Výletové otvory jsou oválné s nerovnými okraji a průměrem 5–10 mm, používají k výletu také otvory zhotovené jinými brouky.

Tesařík krovový je významný škůdce zpracovaného dřeva. Dřeviny s jádrem (borovice, modřín) jsou poškozovány až k jádru, bezjaderné (smrk, jedle) až ke dřeni. Ohrožuje především starší dřevěné objekty.

Tesařík krovovýNázvy ve světě

Anglicky: House Longhorn, Dánsky: Husbuk, Finsky: Tupajäärä, Francouzsky: Capricorne des maisons, Italsky: Capricorno delle case, Německy: Hausbock, Řecky: μακρόκερος του ξύλου, Slovensky: Fuzáč krovový, Španělsky: Capricornio doméstico, Švédsky: Husbock

Foto: http://www.nahuby.sk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.