Nosorožík kapucínek

Oryctes nasicornis

Výskyt: Evropa, Asie, severní Afrika
Délka těla: 40 mm
Vývoj larvy: 3-4 roky
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1635 zobrazení     2 komentáře

Nosorožík kapucínek je u nás místy hojný, na většině území však poměrně vzácným druhem. Mimo naši republiku je rozšířen v Asii, Evropě a severní Africe. Samec je až 40 milimetrů velký a vyznačuje se silným rohem na čele. Samice je menší a roh nemá.

Vyskytuje se v nížinách a teplých pahorkatinách až v podhůří. Vývoj probíhá v přírodě (včetně parků se staršími dřevinami) v tlejích pařezech a dutých kmenech listnáčů (hlavně buk a dub, ale také ořešák apod.), nebo v jejich odumřelých silných kořenech. Ubýváním starých vykotlaných stromů se tento druh adaptoval na staré komposty zelinářských zahrad, hromady pilin, hnijící dřevní odpad, ale i na „tučnou“ hlínu ve sklenících. Zde se vyvíjejí larvy v několika fázích, kdy se většinou třikrát svlékají a tento larvární vývoj trvá cca 3-4 roky a to jsou larvy velké cca 100-120 mm a pak se v kokonu vytvořeném z kousků dřevní hmoty a hlíny (kokon je ve velikosti velkého slepičího nebo kachního vejce) zakuklí (již v období kukly se pozná, zda se vylíhne samec nebo samice) – vývoj trvá několik let a délka vývoje je závislá na přírodních a klimatických podmínkách prostředí kde se vyvíjejí. Vylíhlé imago ale zůstává v kokonu ještě 1-2 měsíce, ale v přírodě se vyskytuje až příští jaro, kdy zakládá další pokolení.

Brouci, kteří jsou tvoro¬vé noční, se vyskytují od června do srpna. Přes den se ukrývá ve svém úkrytu. Nosorožík kapucínek je u nás chráněný.

Foto: http://www.panoramio.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.07.2016, 08:07
Já jsem se s ním potkala včera ráno na zahradě, viděla jsem ho takto na živo poprvé. Udělala jsem pár fotek, změřila a přenesla ho opatrně do roští za kompost. Okamžitě se začal zahrabávat. Jsem ráda, že tady mám takové spolubydlící. :-))) Východní Čechy, Černčice.
30.05.2016, 12:35
DNES JSME NAŠLI TOHOTO BROUKA POBLÍŽ KOŠTIC, CHCEME HO CHVILKU POZOROVAT, NEVÍTE, ČÍM SE ŽIVÍ??? DĚKUJI VOJTA