Krasec lipový žije u nás v některých krajích na teplejších místech. Také se objevuje pouze v teplejších měsících v roce, od května do července. Jeho oblastí výskytu jsou různé aleje, okraje lesů a lípy – proto durhový název lipový. Brouci jsou v dospělosti velcí v rozmezí od 10 až do 14 milimetrů.
Krasec lipový je známý z jižní a střední Evropy, Kavkazu a Zakavkazska. Vyvíjí se v kmenech a větvích živých lip. Samice klade vajíčka do štěrbin v kůře kmene nebo silnějších větví, larvy žijí ve dřevě a v kůře, kde se i zakuklí. Stromy, v nichž se larvy vyvíjejí, se prozradí usycháním větví, odchlipováním kůry a typickými oválnými výletovými otvory. V jižní Evropě trvá vývoj jeden rok, u nás 2 až 3 roky.
Krasec lipový létá jen zřídka. Imaga sedají s oblibou na kmeny a listy od května do července. Při pečlivém prohlížení kůry je možné je zjistit ještě před vylétnutím z výletových otvorů.
Přirozené biotopy krasce lipového se nacházejí v nížinách a pahorkatinách (suťové lesy) v přirozených listnatých lesích s výskytem lip. Lipové aleje jsou v současnosti ohroženy člověkem, zejména jejich likvidací. Stává se to pod záminkou potřeby rozšiřování pozemních komunikací (silnice, cyklostezky atd.).
Komentáře ke zvířeti