Krasec lipový

Lamprodila rutilans

Výskyt: Evropa
Délka těla: 10-14 mm
Délka vývoje: 2-3 roky
velikost písma:  A A A
27.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4758 zobrazení     0 komentářů

Krasec lipový žije u nás v některých krajích na teplejších místech. Také se objevuje pouze v teplejších měsících v roce, od května do července. Jeho oblastí výskytu jsou různé aleje, okraje lesů a lípy – proto durhový název lipový. Brouci jsou v dospělosti velcí v rozmezí od 10 až do 14 milimetrů.

Krasec lipový je známý z jižní a střední Evropy, Kavkazu a Zakavkazska. Vyvíjí se v kmenech a větvích živých lip. Samice klade vajíčka do štěrbin v kůře kmene nebo silnějších větví, larvy žijí ve dřevě a v kůře, kde se i zakuklí. Stromy, v nichž se larvy vyvíjejí, se prozradí usycháním větví, odchlipováním kůry a typickými oválnými výletovými otvory. V jižní Evropě trvá vývoj jeden rok, u nás 2 až 3 roky.

Krasec lipový létá jen zřídka. Imaga sedají s oblibou na kmeny a listy od května do července. Při pečlivém prohlížení kůry je možné je zjistit ještě před vylétnutím z výletových otvorů.

Přirozené biotopy krasce lipového se nacházejí v nížinách a pahorkatinách (suťové lesy) v přirozených listnatých lesích s výskytem lip. Lipové aleje jsou v současnosti ohroženy člověkem, zejména jejich likvidací. Stává se to pod záminkou potřeby rozšiřování pozemních komunikací (silnice, cyklostezky atd.).

Krasec lipovýNázvy ve světě

Německy: Lindenprachtkäfer, Slovensky: Krasoň lipový

Foto: http://entobotani.wbs.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.