Roháček kozlík

Dorcus parallelipipedus

Výskyt: Celá Evropa
Velikost: 20-32 mm
Potrava: Míza list. stromů
velikost písma:  A A A
31.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13394 zobrazení     3 komentáře

Roháček kozlík dosahuje délky 20 až 32 milimetrů. Zbarvení je černé až černohnědé a povrch těla je tečkovaný, krovky vrásčité. Samec roháčka má velká přední kusadla a hlavu téměř stejně širokou jako štít. Samička má menší kusadla a celkově je menší. Samec má lesklé krovky a zbytek těla matnější, samičky celý povrch těla lesklý. Bez ochlupení, celý povrch těla lysý, rezavé chloupky jen na chodidlech. Jako možná záměna se nabízí pouze samička roháče obecného, ta je však znatelně větší.

Roháček kozlík je rozšířen v celé Evropě, na vhodných místech s dostatkem starých ztrouchnivělých stromů je poměrně hojným druhem i na našem území.

Roháčky nalézáme v listnatých lesích, parcích a dokonce v alejích uprostřed měst od konce dubna do srpna. Mají jak denní, tak noční aktivitu. Často přelézají přes cesty nebo se sluní na kůře. Živí se mízou listnáčů, kterou olizují, ale mohou se živit i listy. Na mnoha místech je hojný až velmi hojný, ale poslední dobou jeho početnost klesá. Larvy se vyvíjejí ve starých dubech a bucích, vzácněji na jilmech, lípách nebo jiných listnatých stromech, velmi vzácně byl zjištěn i na borovicích. Nenapadá zdravé stromy, často na odumírajících nebo padlých jedincích. Vývoj je dvouletý až tříletý. Pak se larva kuklí, po krátkém období se líhnou imaga a přezimují. Stromy opouštějí na jaře.

Roháček kozlíkNázvy ve světě

Anglicky: Lesser Stag Beetle, Dánsky: Bøgehjort, Francouzsky: Petite biche, Chorvatsky: Mali jelenak, Maďarsky: Kis szarvasbogár, Německy: Balkenschröter, Slovensky: Roháčik obyčajný

Foto: http://www.entomart.be

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.10.2021, 13:30
Krmit lze i sirupem, do listopadu.
23.07.2020, 19:45
Zimy se brouk nedožije.
07.02.2016, 15:32
Čím se živí roháč v zimě