Hnojník obecný dorůstá velikosti 5-8 milimetrů, zbarvení hlavy, štítu a štítku má tento druh černé. Přední okraj štítu načervenalý, krovky červené. Spodek těla je černý, zadeček po celé ploše tečkovaný a ochlupený. Štít je hrubě tečkovaný, krovky tečkovaně rýhované. Sameček má na rozdíl od samičky zepředu ve štítu viditelný kulovitý vtisk.
Možná záměna připadí v úvahu pouze s hnojníkem Aphodius foetens, od kterého se liší mimo jiné barvou abdominálních sternitů (= spodních zadečkových článků) Aphodius foetens má sternity červené, na rozdíl od Aphodius fimentarius, který je má černé.
Hnojník obecný obývá celou Evropu, Asii, severní Afriku, severní Ameriku a Kanadu. V České republice patří mezi nejhojnější zástupce rodu Aphodius, rozšířen od nížin do hor.
Dospělci se vyskytují již od poloviny měsíce března až do podzimu. Zvláště dává přednost hovězímu a koňskému. Vyskytuje se rovněž na rozkládajících se rostlinných zbytcích a vzácně také na mršinách. Trus vyhledává čichem, který je dobře vyvinut, na trus dospělci přilétávají i z poměrně velké dálky. Samičky kladou do trusu vajíčka (proto název hnojník), larvy jsou měkké a bělavé. Při maturaci se zahrabávají do země a kuklí se.
Komentáře ke zvířeti