Chroust mlynařík

Polyphylla fullo

Výskyt: Celá Evropa
Délka těla: 25-36 mm
Potrava: Listy dubů, jehličí boroví
velikost písma:  A A A
02.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9413 zobrazení     1 komentář

Chroust mlynařík žije u nás v suchých písčitých rovinách, především v borových lesích.

V dospělosti dorůstá tento druh brouka velikosti v rozmezí 25 až 36 milimetrů. Chroust mlynařík se objevuje obvykle v červnu a červenci. Statný krásný brouk, který s ohledem na velikost a zbarvení nemůže být zaměněn s žádným jiným druhem.

Chroust mlynařík se vyskytuje ostrůvkovitě po celé Evropě. U nás je většinou vzácný, pouze na ojedinělých lokalitách občas hojnější.

Aktivita těchto brouků začíná, stejně jako u jiných chroustů, s příchodem soumraku. Přímočarým letem směřují ke světlému horizontu, přičemž vyhledávají tmavé siluety, jako jsou okraje lesů nebo skupiny stromů. V korunách stromů, kde se brouci živí, dochází ke kopulaci. Po ní klade samička skupiny vajíček do písku nebo měkké hlíny. Ponravy poté ožírají kořeny trav, ale také kořeny révy vinné. Dospělé brouky zastihneme nejčastěji na borovicích, jejichž jehličím se také živí. Chroust mlynařík požírá též listí dubů.

Chroust mlynařík je zástupcem čeledi vrubounovití (Scarabaeidae), ta v současnosti obsahuje přes 30 000 druhů brouků z celého světa. Vrubouni jsou zavalití brouci, často světlých kovových barev, velcí 5-60 milimetrů.

Chroust mlynaříkNázvy ve světě

Francouzsky: Hanneton foulon, Chorvatsky: Šareni hrušt, Italsky: Maggiolino dei pini, Maďarsky: Kalló cserebogár, Německy: Walker, Slovensky: Chrúst mramorový

Foto: http://www.zin.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

28.06.2016, 21:54
Může být v poledne na louce na květech jitrocelu a řebříčku?