Hrobařík obecný je u nás všude dost hojný. Je dokonce nejhojnější z šesti středoevropských zástupců svého rodu. Když v lese najdete mrtvolku ptáka nebo menšího savce a opatrně ji pomocí klacíku nadzvednete, určitě objevíte několik těchto pruhovaných brouků. V dospělosti dosahuje tento druh délky těla v rozmezí od 12 až do 22 milimetrů. Hrobařík obecný se vyznačujíce napříč oranžovo-černě páskovanými krovkami. Toto výstražné zbarvení značí, že produkují obranné chemické látky, a proto se jim predátoři vyhýbají. Tykadla jsou černá, s posledními třemi články tykadlové paličky opět oranžovými.
Večer a v noci přilétá hrobařík obecný k mršině ze širokého okolí a započne se svou „hrobnickou“ prací (proto dostal pojmenování hrobařík). Podhrabávají pod mrtvým tělem živočicha půdu, až mrtvolku zahrabou. Samice na ni nakladou vajíčka a vylíhlé larvy se pak živí rozkládajícími se živočišnými látkami. Potom se zakuklí pod zemí v komůrce. Ke kladení vajíček dochází na jaře a v létě. U tohoto druhu ze zajímavé čeledi hrobaříkovití přezimují pouze imaga.
Dospělí brouci jsou převážně draví a živí se larvami hmyzu žijících na mrtvolkách malých zvířat, případně na hnijících houbách.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Vytvarujeme hlavu a čumák, obalíme šunkou, pečená stehna obalíme poličanem a přidáme k tělu pejska.
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel