Mrchožrout načernalý se vyskytuje velmi hojně. V dospělosti dosahuje délky v rozmezí 12 až 16 milimetrů.
Nejčastěji ho najdete od května přes celé léto při okrajích lesů, ale i na polích pod kameny. Mnohdy ho však potkáte i na cestě. Mrchožrout načernalý pátrá po mrtvých plžích nebo žížalách, jejichž těly se živí. Při nedostatku potravy však přepadá i živé měkkýše.
V nebezpečí vypouští mrchožrout načernalý páchnoucí sekret.
Mrchožrout načernalý patří do čeledi mrchožroutovití. Do této čeledi nepatří jen brouci trávící svůj život na mršinách. Zástupce této čeledi můžeme nelézt i na rozmanitých rostlinách, kterými se živí, jiní se živí lesními houbami a najdeme zde také výlučné dravce, kteří pronásledují slimáky a různý hmyz.
K nejznámějším druhům této čeledi patří bezpochyby hrobaříci. Vyznačují se velmi dobrým čichem a slétávají se často z dosti velké dálky k drobným mrtvolkám, které pohřbívají. Tím zastávají úlohu zdravotní policie v přírodě. Pohřbený živočich slouží jim samotným i jejich larvám jako potrava. Hrobaříci jsou pečlivými rodiči. Jejich larvy totiž nepřijímají samy potravu, ale čekají, až je samička nakrmí. Dostávají od ní přímo do úst kapky tekutiny. Teprve starší larvy se již živí samy.
Asi z 300 druhů rozšířených po celém světě patří k naší fauně necelých 30.
Komentáře ke zvířeti