Mrchožrout housenkář

Dendroxena quadrimaculata

Výskyt: Celá Evropa
Délka těla: 14,2-15 mm
Potrava: Housenky
velikost písma:  A A A
11.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2424 zobrazení     0 komentářů

Mrchožrout housenkář dosahuje délky těla 14,2 - 15 milimetrů, jedná se nápadně zbarvený druh. Hlavu, střed štítu a štítek má tento druh zbarvený černě, stejně jako končetiny a spodní stranu těla. Okraje štítu a krovky okrově žluté na krovkách jsou čtyři černé tečky (velmi vzácně může být až šest teček). Tykadla s čtyřčlennou paličkou. Larvy tohoto druhu jsou leskle černé s červenou hlavou a podkovovitým vtlakem na předohrudi.

Mrchožrout housenkář je palearktický druh vyskytující se v celé Evropě (vyjma nejsevernější Skandinávie a Iberského poloostrova) až po východní Sibiř. V České republice se jedná o poměrně běžný druh, hlavně v nížinách lesů.

Imaga mrchožrouta housenkáře se vyskytují od měsíce dubna do pozdního léta. Pohybují se na keřích nebo častěji v korunách stromů, obvykle na dubech (Quercus spp.), kde vyhledávají potravu. Dospělí brouci jsou masožraví, loví nejrůznější bezobratlé živočichy. Mezi nejoblíbenější potravu patří housenky motýlů například: obaleč dubový (Tortrix viridana), bourovčík toulavý (Thaumetopoea processionea), různé druhy bekyní a další. Larvy žijí na zemi a také zde loví.

Mrchožrout housenkář patří do velmi zajímavé čeledi mrchožroutovití.

Mrchožrout housenkářNázvy ve světě

Chorvatsky: Četverotočkasti strvinar, Maďarsky: Négypettyes hernyórabló, Německy: Vierpunktaaskäfer, Slovensky: Zdochlinár štvorbodkový

Foto: http://www.insect.hostujem.sk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.