Kožojed obecný

Dermestes lardarius

Délka těla: 7-9 mm
Počet vajíček: 100-200 ks
Potrava: Nektar
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13458 zobrazení     0 komentářů

Kožojed obecný dosahuje délky 7-9 milimetrů. Je hnědočerný, přední polovina krovek je žlutohnědě ochlupená - tvoří světlou pásku s několika tmavšími skvrnkami. Larva je hnědočerná, hustě ochlupená. Tento druh prochází proměnou dokonalou, stádium kukly trvá zhruba sedm dnů (nepřezimující); vývoj do zakuklení trvá průměrně 37 dnů.

Larvy kožojeda se vyznačují velkou žravostí (velikost larvy kolem jednoho centimetru), ve všech stadiích. Kožojed obecný napadá kůži, kožešiny, vlněné textilie, rohovinu, ale i další potravinářské a textilní výrobky. Můžeme se s ním setkat v potravinářských provozech, na jatkách, koželužnách, v drůbežárnách, ale i v domácnostech. Hojný bývá jeho výskyt v hnízdištích holubů na půdách a římsách budov, kde se živí kadavery a peřím a odkud se může šířit i do obytných místností. Nakrmené larvy mohou dlouho hladovět. Dospělci nektar a pyl rostlin. Kožojed obecný je nepříjemný obtížný hmyz sužující své oběti bodáním a přenosem choroboplodných zárodků.

Samice naklade od 100 do 200 vajíček, dospělci létají ke světlu, larvy se před zakuklením zavrtávají do pevných látek, například do dřeva, omítky apod. Mohou poškodit i elektrické vedení a měkké kovy.

Kožojed obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Larder Beetle, Dánsky: Flæskeklanner, Francouzsky: Dermeste du lard, Chorvatsky: Gagrica slaninska, Maďarsky: Szalonnaporva, Německy: Gemeiner speckkäfer, Norsky: Fleskeklanner, Slovensky: Kožiar domový

Foto: http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.