Kožojed obecný dosahuje délky 7-9 milimetrů. Je hnědočerný, přední polovina krovek je žlutohnědě ochlupená - tvoří světlou pásku s několika tmavšími skvrnkami. Larva je hnědočerná, hustě ochlupená. Tento druh prochází proměnou dokonalou, stádium kukly trvá zhruba sedm dnů (nepřezimující); vývoj do zakuklení trvá průměrně 37 dnů.
Larvy kožojeda se vyznačují velkou žravostí (velikost larvy kolem jednoho centimetru), ve všech stadiích. Kožojed obecný napadá kůži, kožešiny, vlněné textilie, rohovinu, ale i další potravinářské a textilní výrobky. Můžeme se s ním setkat v potravinářských provozech, na jatkách, koželužnách, v drůbežárnách, ale i v domácnostech. Hojný bývá jeho výskyt v hnízdištích holubů na půdách a římsách budov, kde se živí kadavery a peřím a odkud se může šířit i do obytných místností. Nakrmené larvy mohou dlouho hladovět. Dospělci nektar a pyl rostlin. Kožojed obecný je nepříjemný obtížný hmyz sužující své oběti bodáním a přenosem choroboplodných zárodků.
Samice naklade od 100 do 200 vajíček, dospělci létají ke světlu, larvy se před zakuklením zavrtávají do pevných látek, například do dřeva, omítky apod. Mohou poškodit i elektrické vedení a měkké kovy.
Komentáře ke zvířeti