Krajník pižmový

Calosoma sycophanta

Výskyt: Evropa
Délka těla: 24-30 mm
Počet vajíček: 100-600 ks
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4764 zobrazení     1 komentář

Krajník pižmový obývá listnaté i jehličnaté lesy. Je to nádherně zbarvený brouk, v dospělosti měřící 24 až 30 milimetrů. Je to dravý druh brouka.

Krajník pižmový je rozšířen po celé Evropě. V České republice patří mezi chráněné druhy živočichů.

V korunách stromů krajník pižmový neúnavně pronásleduje v květnu a červnu škodlivé housenky. Za týden spotřebuje jedinec až přes 20 velikých housenek (například housenky těchto druhů: bekyně velkohlavá, bekyně mniška, píďalka tmavoskvrnáč a můra sosnokaz. Stejně dravé jsou také jejich larvy). Tímto je krajník velice užitečným druhem. V roce 1905 byl krajník pižmový importován z Anglie do Nové Anglie, aby pomohl likvidovat přemnoženou Bekyni velkohlavou. Brouci žijí 2 až 3 roky, přezimují v zemních komůrkách, které si vyhrabávají již začátkem července. Krajníci na rozdíl od většiny ostatních střevlíkovitých dobře létají.

Samice klade 100 až 600 vajíček, z nichž se za 3 až 10 dní vylíhnou larvy, rovněž neobyčejně dravé. Koncem června larvy slézají ze stromu a zakuklí se v zemi. Brouci se vylíhnou už v září, ale na povrch vylézají až zjara příštího roku. Pak se brouci opět počátkem července zahrabávají asi 50 centimetrů hluboko do země a opět přečkávají zimu.

Krajník pižmovýNázvy ve světě

Anglicky: Forest Caterpillar Hunter, Dánsky: Stor Pupperøver, Francouzsky: Calosome sycophante, Chorvatsky: Veliki gusjeničar, Maďarsky: Aranyos bábrabló, Německy: Großer Puppenräuber, Slovensky: Húseničiar pižmový

Foto: http://fcassulo.altervista.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

10.08.2016, 16:35
Včera jsem ho našel pod chrastím a ač jsem neznal jeho jméno, zaujal mě svou velikostí (tělo tak 3,5 - 4 cm) a krásným kovově modrozeleným leskem. Bohužel jsem neměl u sebe foťák, abych ho zvěčnil. Nápadné bylo i to lemování těla. A ač jsem ho vzal opatrně mezi dva prsty za krovky, i tak mi na nich zanechal výraznou pachovou stopu. Ale jinak moc krásný brouk.