Potápník vroubený

Dytiscus marginalis

Výskyt: Evropa, Asie, Severní Amerika
Délka těla: 35 mm
Potrava: Vodní hmyz, rybí potěr, a dokonce i čolky
velikost písma:  A A A
13.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7788 zobrazení     2 komentáře

Potápník vroubený obývá hustě zarostlé rybníky, tůňky i jezírka. Je až 35 mm velký. Svrchní strana těla je hnědozelená s výrazným žlutým lemem po stranách krovek a po obvodu hrudi. Spodní strana těla je obvykle žlutá. Samci mají hladké krovky, samice rýhované s 10 podélnými rýhami. Lze hovořit o sexuálním dimorfismu. Samci mají na chodidlech prvního páru nohou přísavky sloužící k přidržování samice při kopulaci. Drobné přísavky jsou i na druhém páru nohou. Povrch těla brouků je pokryt vodu odpuzující látkou bránící promočení a napadení řasami a plísněmi a snižuje odpor vody při plavání. Třetí pár nohou je uzpůsoben k plavání, je pokryt dlouhými brvami, díky nimž nohy slouží jako vesla.

Samička do stvolů vodních rostlin vsunuje vajíčka. Larva je vyzbrojená mocnými hákovitými kusadly, jimiž vysává kořist — pulce a rybičky. Larvy se kuklí v zemi na břehu. Brouci jsou draví a napadají vodní hmyz, rybí potěr, a dokonce i čolky. Za teplých večerů brouci létají.

Potápník vroubený se vyskytuje ve většině Evropy od Skandinávie po Středozemí (s výjimkou Pyrenejského poloostrova a Řecka), dále na východ přes celou Asii až po Japonsko a v Severní Americe. V horách vystupuje až do 2500 metrů nad mořem.

Potápník vroubenýNázvy ve světě

Anglicky: Great Diving Beetle, Dánsky: Stor Vandkalv, Francouzsky: Dytique marginé, Chorvatsky: Obrubljeni kozak, Maďarsky: Szegélyes csíkbogár, Německy: Gelbrand, Slovensky: Potápnik obrúbený

Foto: http://southwalesbirding.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

14.08.2017, 13:09
Zajímavé, ale stejné jsem četl i na wikipedii.
09.03.2016, 11:10
Zajímavý článek dávám lajk