Střevlík kožitý dosahuje délky těla 33 až 40 milimetrů. Nápadný je svou mohutností a také černými krovkami s kožovitě vrásčitou strukturou. Je to největší zástupce střevlíkovitých, který obývá Českou republiku a druhý největší střevlík v celé Evropě.
Délkou se řadí mezi největší středoevropské střevlíky. Nejvíce se vyskytuje v hájích a na okraji lesů, tedy v lokalitách s řidším porostem. Výjimkou nejsou ani horské pastviny. České jméno odpovídá struktuře krovek, které jsou černé a nepravidelně kožovitě vrásčité. Jako většina střevlíků loví převážně v noci. Střevlík kožitý se živí dravě, hmyzem, kroužkovci, plži a dalšími menšími bezobratlými.
Rozmnožuje se na podzim nebo na jaře, přezimují larvy i dospělci pospolu. Samička klade drobná vajíčka do mechu, či pod kůru.
V České republice se vyskytuje poddruh Carabus coriaceus coriaceus, který obývá také většinu Evropy. Krom naší republiky obývá střevlík kožitý téměř celou Evropu. Ze severu na jih od jižní Itálie a Francie až do středního Švédska a Norska, ze západu na východ od Francie přibližně k Petrohradu. Nevyskytuje se na Pyrenejském poloostrově, Britských ostrovech a ve Finsku. V celém areálu vytváří druh šest poddruhů.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel