Střevlík měděný dosahuje velikosti 17-32 milimetrů. Zbarvení má kovově měděné a silně lesklé, vzácněji do zelena, černa nebo červena. Zbarvení je velice variabilní. Zespodu černý. První článek tykadel červený. Oči silně vystupující. Přívěsky a nohy černé, někdy stehna červená. Krovky oválné se zřetelnými řetízky. Jednotlivé poddruhy se liší dle řetízků na krovkách.
Střevlík měděný je palearktický druh rozšířený po celé Evropě až na Sibiř a směrem k Bajkalu. Nevyskytuje se ve Velké Británii, ale v Irsku několikrát zjištěn ač se nejspíše jednalo o zavlečené kusy. Směrem na jich rozšíření omezeno na severní Balkán a severní Itálii.
V České republice se jedná o poměrně běžný druh střevlíka, od nížin do středních horských poloh do 1300 m n. m.
Dospělce střevlíka měděného najdeme od měsíce dubna do září, často ve vlhkých a stinných biotopech jako okraje lesů, zahrady a pole. Přes den se ukrývá pod kameny, mechem, listím nebo v drnech. Aktivní v noci kdy loví nejrůznější bezobratlé od měkkýšů, žížal až po housenky a různé brouky. Lze ho také spatřit po dešti a ojediněle i za přímého slunce. Zimuje od října do března, nejčastěji v trouchnivějícím dřevě nebo v půdě.
V minulosti byl střevlík měděný nejvíce ohrožen intenzifikací zemědělství, převážně používáním jedovatých chemických látek.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel