Kakadu hrabavý (tenkozobý)

Cacatua pastinator

Výskyt: Austrálie
Velikost: 45 cm
Hmotnost: 700-860 g
Kroužek: 12 mm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubační doba: 23-24 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12850 zobrazení     1 komentář

Popis

Kakadu hrabavý, nebo rovněž kakadu tenkozobý, dorůstá v dospělosti délky až 45 cm a hmotnosti v rozmezí 700 - 860 g. Zbarvení tohoto kakadu je bílé, pouze ocas má nádech dožluta nebo dorůžova. Oči jsou tmavě hnědé s velkou lysou modrou skvrnou okolo. Zobák má šedou barvu a nad ním je malá červená skvrna. Končetiny jsou šedé.

Poddruhy

Cacatua pastinator pastinator
Cacatua pastinator derbyi

Život v přírodě

Domovinou tohoto druhu je Austrálie, kde obývá otevřené lesy, zemědělskou krajinu a zdržuje se i poblíž měst a zahrad. Žije ve velkých hejnech. Světová populace je odhadována na 3000 jedinců. V minulosti byli tráveni zemědělci, což je nyní zakázáno. Právě velká výměra zemědělských ploch má za následek úbytek jejich přirozených hnízdišť. Chovná sezóna v přírodě začíná v srpnu.

Chov

Kakadu hrabavý vyžaduje velké voliéry, jako minimální délka se doporučuje 4,5 metru. Jde o hlučného papouška, který se při dobré péči dožívá i 50 let. Hnízdní budka musí mít značné rozměry vzhledem k jejich velikosti, základna 35 x 35 cm a výška 90 cm. Samice snese na dno budky 3 - 5 vajec, ze kterých se mláďata líhnou po 23 - 24 dnech. Čerstvě vylíhlý kakadu hrabavý má hmotnost 17 g. Oba rodiče poté krmí mláďata dalších 8 týdnů.

Krmivo

Směs semen ovsa, světlice barvířské, omezené množství slunečnice (nejlépe máčené nebo klíčené), naklíčené fazole a luštěniny, vařené čočky. Dále předkládáme zelené listy mangoldu, hlávkového salátu, pampelišky, ptačince prostředního a další zeleninu jako mrkev, celer, cuketu, zelené fazolky a hrášek v lusku, kukuřici. Z ovoce jsou vhodné například jablka, pomeranče, hrušky, banány. Z ořechů vlašské, lískové, pekanové a pražené arašídy.

Kakadu hrabavý (tenkozobý)Názvy ve světě

Latinsky: Cacatua sanguinea, Anglicky: Little Corella, Německy: Nacktaugenkakadu, Dánsky: Nøgenøjet Kakadu, Španělsky: Cacatúa Sanguínea, Finsky: lähdekakadu, Francouzsky: Cacatoès corella, Italsky: Piccola corella, Japonsky: akabitaimujioumu, Japonsky 2: アカビタイムジオウム, Holandsky: Naaktoogkaketoe, Norsky: Korellakakadu, Polsky: kakadu sinooka, Rusky: Гологлазый какаду, Slovensky: kakadu ružovkastý, Švédsky: Barögd kakadua, Čínsky: 小凤头鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

28.02.2020, 13:14
A jak se to vaří