Mravenec lesní

Formica rufa

Výskyt: Celá Evropa
Velikost: 4-11 mm
Potrava: Všežravci
velikost písma:  A A A
19.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7765 zobrazení     1 komentář

Čelo, temeno hlavy a celý zadeček má mravenec lesní černohnědý, hruď je červenohnědá. Na předohrudi a hřbetním povrchu středohrudi bývá tmavá skvrna. Mravenec lesní nemá skoro žádné ochlupení. Tento druh má zakrnělé žihadlo s jedovou žlázou na konci zadečku obsahující známou kyselinu mravenčí a kusadla, která plní mnoho funkcí (obrana, transport materiálu, porcování potravy).

Mravenec lesní je hojný na výslunných místech, především v smrkových nebo borových lesích. Buduje si hnízda, která představují až přes jeden metr vysoké kupy z jehličí, drobných větviček, listů apod.

Známe několik poddruhů, které mají odlišný způsob života. U některých je v hnízdě jen jedna samice, u jiných 10 až 20 samic, ale také až přes 5 000 samic, produkujících ročně až 2 milióny nových jedinců, kteří však žijí jen krátce.

V létě nastává rojení okřídlených samců a samic. Mravenci jsou všežravci. Pronásledují náruživě různý škodlivý hmyz a jeho larvy, a jsou proto velmi užiteční. Mravenci se dorozumívají hlavně hmatem a čichem. K obraně používají silných kusadel a na dálku vystřikují také kyselinu mravenčí. Dělnice je 4 až 9 milimetrů velká, samice — královna 9 až 11 milimetrů.

Mravenec lesní je u nás zákonem chráněný.

Mravenec lesníNázvy ve světě

Chorvatsky: Žalčari, Německy: Taillenwespen

Foto: http://frashmaker.rajce.idnes.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.03.2020, 15:38
Málo lidí vydělo mravence z blízka tak se podívejte na todle:youtube.com/watch?v=lN_GFWsOqHg