Kutilka písečná je v dospělosti 18 až 20 milimetrů velká, žije na suchých písčitých místech, především v borových lesích. Kutilka písečná je velká, štíhlá; tmavě hnědá až černá, prostřední články zadečku rezavě hnědé
V zemi si kutilka písečná vyhrabává asi 3 centimetry hluboké chodbičky. Na konci vybuduje komůrku pro larvu. Před odletem zakryje otvor kamínkem. Pak poletuje po okolí a pátrá po housenkách lišaje borového, ale i jiných motýlů. Když nějakou housenku objeví, omráčí ji žihadlem a nehybnou oběť popadne do kusadel, obsedne ji jako jezdec koně a vleče k svému hnízdu. Housenku vtáhne dovnitř a na její tělo položí vajíčko. Vchod pak zasype a udusá. Vylíhlá larva vyžírá tělo nehybné, ale živé housenky.
Hojná je kutilka především od června do měsíce října.
Kutilka písečná patří do řádu blanokřídlých. Velmi různorodý řád hmyzu se dvěma páry blanitých, nejčastěji průsvitných křídel. První pár je obvykle větší než druhý. U některých druhů se vyskytují bezkřídlí jedinci (např. mravenci, kodulky). Ústní ústrojí je kousací, někdy lízavě-sací. U vývojově mladších druhů mají samice kladélko přeměněné v žihadlo. Zbarvení těla může být jak nevýrazné, tj. hnědé až černohnědé, tak nápadné sloužící k zastrašení nepřátel (např. známá žluto-černá kombinace). Časté je také kovové zbarvení. Tělo bývá protáhlé a zřetelně členěné na hlavu, hruď a zadeček. Tykadla jsou více typů, dlouhá a tenká nebo krátká a silná, mohou být i lomená. Končetiny jsou kráčivé s dlouhými chodidly. U řady druhů lze na hlavě nalézt kromě složených očí i 3 jednoduchá očka.
Komentáře ke zvířeti