Žahalka obrovská

Megascolia maculata

Výskyt: Teplejší oblasti Evropy
Velikost: 20-40 mm
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8611 zobrazení     4 komentáře

Žahalka obrovská se vyskytuje vzácně na jižní Moravě, o něco hojněji pak tento druh nalezneme v nížinných oblastech jižního Slovenska. Žahalka obrovská vyhledává především suché a teplé biotopy. V dospělosti dorůstá v rozmezí kolem 20-40 milimetrů délky.

Spatřit v přírodě samotářskou vosu žahalku patří k nezapomenutelným zážitkům. Při letu vydává její majestátní černofialové tělo se čtyřmi výraznými žlutými až oranžovými skvrnami na zadečku ještě výrazné hluboké bzučení. Spíše než u nás se vám to ale podaří spíše v zemích našich jižních sousedů a v okolí Středozemního moře. I přes to, že se u nás vyskytují velmi vzácně, počítáme je za naše největší zástupce blanokřídlého hmyzu (vosy, včely, mravenci, lumkové, pilatky) – je ještě o třetinu větší než sršeň! Za pozornost stojí zejména podivuhodný život jejich larev. Dospělé samičky musí nejprve vyhledat larvu velkého listorohého brouka nosorožíka kapucínka (Oryctes nasicornis) a paralyzovat ji svým žihadlem. Tyto larvy pak slouží nenasytným larvám žahalek jako zásoba potravy. Ponrava nosorožíka však není mrtvá – je jen omráčená a musí nečinně přihlížet, jak ji žahalka vyžírá zaživa. Dospělé žahalky se živí nektarem a pylem a i přes svůj hrozivý vzhled nepředstavují pro člověka vážné ohrožení.

Žahalka obrovskáNázvy ve světě

Slovensky: Žihadlovka obrovská

Foto: http://myweb.tiscali.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

18.07.2021, 21:16
Tak to mi jich máme na zahradě nepočítaně. Docela se jich bojím.
11.09.2020, 09:52
Včera jsem viděl dvě na své zahradě v obci Nivnice(okr.Uherské Hradiště).Jsou nádherné.
31.08.2020, 19:05
Vysočina , lokalita Velké Meziříčí ....žahalky se nám nastěhovaly do skalky, vesele přehrabují kůru mezi netřesky, tak budu věřit, že jsou pro člověka neškodné...
21.01.2020, 13:27
Chytli jsme ji ve Francii, měřila 5 cm.