Kodulka evropská

Mutilla europaea

Výskyt: Evropa
Velikost: 11-13,5 mm
Potrava: Parazitují u čmeláků
velikost písma:  A A A
20.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8592 zobrazení     0 komentářů

Kodulka evropská je jediný evropský zástupce hmyzu z čeledi Mutillidae. Dorůstá velikosti 11 – 13,5 milimetrů. U zbarvení tohoto druhu převládá černá nebo modročerná, hruď jen dole (u samičky) nebo celá (u samečka) červenohnědá; zadeček má tři příčné pásky bílých chloupků, z nichž dvě zadní jsou sblíženy a přerušeny.

Vyskytuje se na suchých místech, kde za slunných dnů ráda sedá na květy. Je to však pouze sameček. Samička je bezkřídlá a zdržuje se na zemi, kde pomalu leze mezi trsy trávy a pátrá po hnízdech čmeláků. Pak vleze samička do jejich doupěte a vbodává svá vajíčka do larev čmeláků. Vylíhlé larvy parazitují v těle „hostitelů“. Když poté dorostou, zakuklí se, zatímco larva napadeného čmeláka zahyne.

Chytneme-li dospělého samečka kodulky evropské, vydává jasný tón tím, že lištna na zadním kraji třetího kroužku tře se na jemně vrásčitém trojúhlém políčku na svrchu čtvrtého kroužku.

Kodulka evropská je zástupcem z řádu blanokřídlého hmyzu. Blanokřídlí jsou velice rozšířeným řádem hmyzu s proměnou dokonalou. Z vajíček všech druhů se líhnou beznohé larvy, které se po určité době zakuklí, a z kukly se zanedlouho líhne dospělec. Tělo blanokřídlých se rozděluje na hlavu, hruď a zadeček.

Foto: http://www.biopix.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.